Κατανάλωση fz6...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Theod »

:arrow: pavlaras1

Φίλε μου δεν μετριέται έτσι η κατανάλωση - τουλάχιστον αν θες τα εξαγόμενα στοιχεία να έχουν κάποια σχετική ακρίβεια...Οι παύλες δεν σβήνουν όλες αναλογικά με τα ίδια χιλιόμετρα...

ένας είναι ο τρόπος....Γεμίζεις (μέχρι ξεχειλίσματος) το μηχανάκι και τσυτόχρονα μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή.
Κυκλοφορείς μέχρι να ανάψει ρεζέρβα ίσως και λίγο παραπάνω.
Ξαναγεμίζεις (μέχρι ξεχειλισματος) και σημειώνεις ΤΑ ΛΙΤΡΑ (όχι τα ευρώ) που έβαλες. Με βάση τα χιλιόμετρα που σου δείχνει στον ανεφοδιασμό ο μερικός χιλιομετρητής με μια απλή μέθοδο των τριών βρίσκεις την κατανάλωση σε λίτρα/100χλμ....

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από manos_mas »

+999
Μονο ετσι μετραμε καταναλωση ........ με παυλες και στο περιπου δεν γινεται δουλεια και δεν βγαζεις συμπερασματα.... τζαμπα καταναλωνεις τον χρονο σου ψαχνοντας κατι στο περιπου.
Κανε μια σωστη μετρηση και μετα ελα να συζητησουμε για την καταναλωση σου.ΦΟΥΛΑΡΕΙΣ-ΜΗΔΕΝΙΖΕΙΣ-ΞΑΝΑΦΟΥΛΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΓΕΜΙΣΕΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.... ΚΑΙ ΔΕΣ ΛΙΤΡΑ ΟΧΙ ΕΥΡΩ.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manos_mas την Τετ 17 Ιουν 2009, 09:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Theod »

pavlaras1 έγραψε:Εαν υπολογισουμε χοντρικα 300 χιλιομετρα για 20 ευρω.
Τοτε αντιστοιχει 15χιλιομετρα = 1 ευρω.
Τα 100 χιλιομετρα σε 6,6€
Μια χαρα ειναι ;)

Και μόνο από αυτήν την πρόχειρη εκτίμηση (γιατί μέτρηση δεν είναι) καταλαβαίνεις ότι κάτι νούμερα που έγραψες για κατανάλωση 19 λίτρα=90 χιλιόμετρα δεν είναι δυνατόν να ισχύουν....

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Theod έγραψε:Και μόνο από αυτήν την πρόχειρη εκτίμηση (γιατί μέτρηση δεν είναι) καταλαβαίνεις ότι κάτι νούμερα που έγραψες για κατανάλωση 19 λίτρα=90 χιλιόμετρα δεν είναι δυνατόν να ισχύουν....
Εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι εαν πηγαινω μεχρι 4.000 στροφες να μην καταναλωνει πανω απο 7λιτρα τα 100 χιλιομετρα.
Το οτι εχω μετρησει περιπου 10λιτρα στα 100 χιλιομετρα ηταν με οδηγηση στα υψηλα πανω απο 10.000 στροφες.
Τωρα ολα αυτα στο περιπου γιατι με ακριβεια και σωστες μετρησεις τιποτα απο αυτα δεν εχω κανει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlaras1 την Τετ 06 Ιούλ 2011, 16:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Theod »

να σου πω ένα μυστικό ???


Οι στροφές του κινητήρα λίγο έχουν να κάνουν με την κατανάλωση...Το άνοιγμα του γκαζιού έχει...

Άβαταρ μέλους
k_dvr
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ 05 Ιαν 2009, 23:17
Model: -
Τοποθεσία: Κάποτε στην Καρδίτσα τώρα Αθήνα....
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από k_dvr »

Φίλε η νορμάλ οδήγηση δεν είναι μέχρι 4000 στροφές.
κανονικά αυτά τα νούμερα θα έπρεπε να τα είχες σε ταξίδι έως 7-8000 σαλ

Η μέτρηση έγινε με πόσες στροφές max?
Με σήμα τη Πασχαλίτσα.....

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Τα 50 χιλιομετρα τα εκανα μεσα στην πολη και οχι πανω απο 4.000 στροφες.
Οταν ηταν να ξεπερασω τις 4.000 στροφες ανεβαζα ταχυτητα.
Μεσα στην πολη ημουν με δευτερα αντε το πολυ με τριτη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlaras1 την Τετ 06 Ιούλ 2011, 16:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από manos_mas »

Μαλλον δεν ακους οτι σου λεμε εδω περα , οποτε γιατι Postareis ?
Κανε μια σωστη μετρηση και ελα να το συζητησουμε...... αλλιως τζαμπα χαλαμε το σαλιο μας ολοι .....
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από pavlaras1 »

:arrow: Theod

Συμφωνω εν μερη με αυτο που λες :)
Οσο ποιο πολυ ανοιγεις το γκαζι τοσο ποιο πολυ ρουφαει.
Αλλα δεν μπορω να εχω 6 ταχυτητα και να ρουφαει σαν τρελο γιατι θεωρω οτι θα πνιγοτανε απο βενζινη στις λιγες στροφες και θα μπουκωνε και θα εσβηνε.
Πιστευω οτι εχει καποιο ηλεκτρονικο τσιπακι που ελεγχει το ποσο θα ψεκασει βενζινη μεσα στο θαλαμο αναλογα με τις στροφες του κινητηρα.
Γιατι εαν ψεκασει παραπανω δεν θα κανει σωστη καυση και εαν ψεκασει λιγοτερα απλα παλι δεν θα κανει σωστη καυση.
Καπως ετσι το εχω λιγο πολυ στο μυαλο μου.
Μπορει να κανω και λαθος επομενως με διορθωνεται ;)

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από pavlaras1 »

:arrow: manos_mas

Οκ φιλε μου εχεις δικιο.
Τσαμπα σας κουραζω θα το αδειασω ολο και θα το ξανα γεμισω και θα σας ενημερωσω τι παιζει ;)
Ευχαριστω !!!

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από dimitrisfz »

:arrow: pavlaras1
Φιλε Παυλο, γιατι μετρας την καταναλωση σε €?
Τωρα που εχει 1€ / λιτρο σου φαινετε φυσιολογικο το 7€ = 7 λιτρα στα 100 χλμ.
Αν ειχε ή αν φτασει 2€/λιτρο τοτε τι θα κανεις μιας και θα καις 14€ = 7 λιτρα στα 100χλμ? +:Think=+::-k

Λιτρα ανα 100 χιλιομετρα υπολογιζουμε ΜΟΝΟ και μονο αφου εχουμε ΦΟΥΛΑΡΕΙ φτανουμε ρεζερβα και ΞΑΝΑΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕ. Οποτε διαιρουμε λιτρα συνολικης καταναλωσης / διανυθεντα χιλιομετρα και πολλαπλασιαζουμε επι 100.
Επισης το οργανο εχει 2 μερικους χιλιομετρητες, μηδενησε τον εναν οταν φουλαρεις και θα γλυτωσεις την αφαιρεση που κανεις στον συνολικο χιλιομετρητη...... :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από musicman »

ξεθαβω το θεμα γιατι πιστευω ειναι ενδιαφερων, πραγματικα τρομερο το νουμερο 313 χμ πλην ρεζερβας εγω μετα βιας βγαζω 280 και κλεβω και απο ρεζερβα μερικα , αλλα δεν μπορω να πω οτι οδηγαω οικονομικα , θα το δοκιμασω ομως με 100αρα και χωρεις ξεσπασματα , σε ταξιδι συνηθως οδηγαω με 120 χμ και 5 000 sal με 6 ταχυτητα χωρεις κατεβασματα (οσο ειναι δυνατων ) θα ηθελα να ρωτησω ποια θεωρειτε εσεις οικονομικη οδηγιση ?

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

όπως προαναφέρθηκε για να δω τέτοια αυτονομία εφαρμόστηκε η αρχή ''δε θέλω να χάσω ούτε σταγόνα, ούτε σταγόναααα...'' :lol:

από κει και πέρα για μένα συντηρητική οδήγηση είναι όχι πάνω από 7-8.000 rpm, όχι απότομα ανοιγοκλεισίματα της γκαζιέρας... :/abwave::)

κι εγώ συνήθως (όταν δεν οδηγώ συντηρητικά ή δεν προσέχω στο γέμισμα να είναι τσίτα) 260 με 280 χλμ βλέπω πριν ανάψει η ρεζέρβα...μιλώντας για ταξίδι-βόλτα... :wink:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Jo.Da. έγραψε:''δε θέλω να χάσω ούτε σταγόνα, ούτε σταγόναααα...'' :lol:
Να θεωρησω οτι εχεις δει και εσυ το βιντεακι με την πιτσιρικα? :)
και που να δεις και τα καινουργια τις τι λεει :D
:/abwave::)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlaras1 την Σάβ 19 Ιουν 2010, 16:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

σαφώς σε αυτό το βίντεο αναφέρομαι...τις καινούριες παραγωγές δεν τις έχω δει... :lol:
αλλά μην το γυρίσουμε από κατανάλωση καυσίμου σε άλλες ''καταναλώσεις''... :mrgreen: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες