πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
bullac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 28 Οκτ 2010, 23:44
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από bullac »

Thanks για την δημοσιευση της φωτο.
Όπως αυτό που δείχνει η φωτό, υπάρχει και ενα ακόμη λαστιχοειδές απο τον διακόπτη που και τα 2 καταλήγουν στο πλαίσιο.
Με την διαφορά οτι το ενα έχει (μανίσια φαίνεται) μλε σήμανση όπως της φωτό, ενω το άλλο άσπρη με ίδιο τρόπο.
Στο σημείο λοιπόν που φτάνουν στο πλαίσιο και ενώνονται με ταηρ απ, όταν "σκουντούσα" ελάχιστα αυτό με την μπλέ σημανση, ολα καλα.
με το που το έκανα μια δυο τρείς, και έκοψα 3 ταηρ απ (απο τον διακόπτη μέχρι το πλαίσιο) για να τα "δέσω" καπως αλλιώς, με σκοπό να μην το πειράζω και να λυθεί το θέμα, έχω μονιμο πλέον πρόβλημα, όπως αναφέρω παραπάνω. Αυριο αποφάσισα να βγάλω το τεπόζιτο και να ασχοληθώ μήπως και μπορέσω να κάνω κάτι μόνος, κάτι που ίσως να χρειάζεται μόνωση πχ.
Κάθε βοήθεια χρήσιμη...

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

ίσως να έχει κοπεί κάποιο καλώδιο εσωτερικά και να μην είναι τόσο εύκολο να το εντοπίσεις . Πάντως 3 καλώδια βγαίνουν από το πλαίσιο .Ένα το μπλε που λες ένα το άσπρο και ένα ακόμα από το οποίο παίρνουμε για την πατέντα στο φανάρι ,σε κάθε ένα από αυτά έχει αρκετά καλώδια μέσα. Θα έχεις πρόσβαση στην φύσα αν βγάλεις την βάση της μπαταρίας και του φίλτρου αέρα μήπως και είσαι τυχερός και υπάρχει εκεί θέμα . Ότι και να κάνεις καλή επιτυχία και καλό ψάξιμο ...... :mrgreen:

εντιτ: Τώρα είδα και την πρώτη σελίδα :oops: jskf16 και σε εμένα υπάρχει μια μπλε και μια άσπρη μονωτική ταινία στα δύο από τα τρία συνολικά καλώδια που βγαίνουν από το πλαίσιο .Εγώ τα άνοιξα και τα τρία δυστυχώς για να βρω το πράσινο καλώδιο :cry: μοντέλο s2 10/2008 .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALIEN-3- την Τρί 02 Νοέμ 2010, 20:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

bullac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 28 Οκτ 2010, 23:44
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από bullac »

Και εγώ πιστεύω πως απο το στρίψιμο και τα σφικτά ταηρ απ (ηταν αρκετα εως πολυ), κάποιο καλώδιο εσωτερικό του "μπλε" ηταν 'ετοιμο να κοπεί και απο το κούνημα που το έκανα το αποτελείωσα.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Αν βρεις τις δύο άκρες του για να μην κόψεις τίποτα με ένα πολύμετρο θα βρεις το κομμένο καλώδιο .Επίσεις μπορείς να σχίσεις το μαύρο λάστιχο με την μπλε ταινία και να τα γυμνώσεις στο σημείο του ται ραπ και να δεις .Που ξέρεις μπορεί να είναι τυχερός και μόλις ανοίξεις το μαύρο λάστιχο να βρεις και ένα κομμένο καλωδιάκι και να τελειώνεις στα γρήγορα !
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

bullac
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 28 Οκτ 2010, 23:44
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από bullac »

Κατ' αρχην να ζητήσω συγνώμη που άργησα να στείλω το τελικό αποτέλεσμα αυτού του προβλήματος.
Το πρόβλημα ήταν στο καλώδιο της κεραίας του ΙΜΜΟ. Απο την χρήση του τιμονιού είχε φθαρεί και άλλοτε έκανε επαφή άλλοτε όχι με αποτέλεσμα όταν κοπεί τελείως να μην παίρνει μπροστά ο κινητήρας.
Το κόστος ήταν 200 ευρώ για να μονωθεί ένα η δυο καλώδια απο την πλεξούδα.(Ναι καλα διαβάσατε!!!).
Αυτό γιατί δεν είχα το κόκκινο κλειδί που μου ζήτησε το εξ/νο συνεργείο κάτι που ήταν απαραίτητο όπως μου είπαν άσχετα που στο τέλος το έφτιαξαν και χωρίς αυτό...
Εχω μόνο να προσθέσω 2 πράγματα.
1) Όταν έμαθα το κόστος μου είπε ο κύριος αυτός οτι όντος μόνωσε 2 ή 3 καλώδια και στην ερώτηση μου γιατί τόσα πολλα χρήματα μου είπe: Γιατί καλύτερα 200 παρά 1800 ενα σετ Ιμμο με κόκκινο κλειδί.
Δηλαδή μόνο αυτός μπορούσε και το έφτιαξε χωρίς το κόκκινο κλειδί?
2) Πρίν το επισκευάσει με ρώτησε πόσο την αγόρασα και κάνει το εξής σχόλιο: Δεν πειράζει.Την αγόρασες φθηνά άρα και να πληρώσεις 1500 ευρω δεν έγινε και τίποτα. Πριν καν την αγγίξει την μηχανή.
Τελος, μετα απο όλα αυτά, η μηχανή μου λειτουργεί κανονικότατα, χαίρομαι που την έχω κάθε μέρα γυαλισμένη και πλυμμένη και επίσης είμαι ευτυχής και δεν μετανοιώνω που την αγόρασα.
Καλες βόλτες σε όλους με ασφάλεια και τύχη...
Υ.Γ. Ευχαριστώ τα παιδια που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα της Fazer μου.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Από τα λεγόμενα σου έχω την εντύπωση ότι σε δάγκωσε λίγο .Δεν πειράζει από την στιγμή που τα έδωσες τώρα μην το πολύ σκέφτεσαι .Να χαίρεσαι την κούκλα σου και να κάνεις από εδώ και πέρα ατελείωτα -απροβλημάτιστα- όρθια χιλιόμετρα ! :/abwave::)
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από jskf16 »

:shock: ....δεν ειναι αντιμετωπιση αυτη , ουτε τροπος αν θες να λεγεσαι επαγγελματιας ...αν εγιναν ετσι ακριβως οπως τα λες , απο εκει και περα εγινε οπως πριν , οπως την ειχες και θελεις! Καλες βολτες.... :/abwave::)

panosp
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 08 Απρ 2012, 13:27
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα στο immo και οχι μονο...

Δημοσίευση από panosp »

Εχοντας το ίδιο θέμα. Δεν πέρνει μπροστά, θερμοκρασία στο τέρμα. Μίζα γυρίζει , φώτα κλπ. όλα οκ αλλά ΔΕΝ ξεκινάει η αντλία με το που γυρίζω το κλειδί και ΔΕΝ μπορώ να μπω σε diag.

Παρατήρησα και εγώ ότι το ο λαστιχένιος οδηγός αυτός με την μπλε ταινία είναι φθαρμένος σε 2 σημεία. Στο tireup ακριβώς με το που βγαίνει από το immo και στην είσοδο στο πλαίσιο....
Τα καλώδια όμως δε φαίνονται να έχουν (ακόμα) ζημιά σε αυτά τα σημεία. Ξέρει κανεις που καταλήγουν ώστε να τσεκάρω τη συνέχειά τους πριν αρχίσω να ανοίγω κεραίες, βγάζω το κουτί του φίλτρου κλπ?

btw ξέρω ότι πρέπει να την πάω σε ένα ηλεκτρολόγο αλλά ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι να φέρω φορτηγάκι και να τη φόρτώσω μια και μένω έξω από Κερατέα.
Πάντως σε ένα search στο ιντερνετ είδα 4 φορές αυτό το πρόβλημα, 3 από καλώδιο και ένας από Αγγλία που είχε σπάσει το ποδαράκι από ένα πυκνωτή στην κεραία.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης