Ευρώπη 2007

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

Billy_BMW έγραψε:Εγώ είμαι μέσα αλλά δυστυχώς κολύωμαι στην άδεια οπου μόνο τον Άυγουστο δικαιούμαι.

Εαν σταθώ τυχερός και το κάνεται τότε θα έρθω.

Εαν πάλι όχι θέλω ότι πληροφορίες μαζέψετε για να το κάνω Άυγουστο.


Καλή βόλτα.
μια απο τα ιδια και εγω και οσο αφορα εαν τελικος βγω εξω λεω να κανω αυτες της διαδρομες που κανανε περυση σε διαγωνισμο του centopassi και εαν καποιος εχει κατι να ενημερωσει η και να συμετεχει ευχαριστως και billy bmw ισως πιουμε και τον καφε μια και περυση δεν σμιξαμε στα εξωτερικα
και η διαδρομες ειναι σε αυτο το σαιτ http://www.centopassi.com/eng/archivio.html

Άβαταρ μέλους
ManolisMRC
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ 16 Δεκ 2005, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ManolisMRC »

Killervolos πολύ καλος ο προγραμματισμός και ο υπολογισμός των οικονομικων.

Οσο για την διαδρομη ειναι καταπληκτικη... Η Ιταλικη Ριβιερα ειναι φοβερη και μακαρι να ειχες περισσοτερο χρονο για να διαθεσεις.

Στην Βαρκελωνη υπαρχουν καποια οικονομικα ξενοδοχεια στην εισοδο της πολης (Formule1 και Dormi Hotel). Αξιζει τον κοπο, εκτος βεβαια αν θελεις να εισαι στο κεντρο για να μην χρησιμοποιεις την μηχανη για το πηγαινε-ελα...

Η Βαρκελωνη εχει παρα πολλα πραγματα να δεις. Η κυκλοφορια σε αυτη ειναι σχετικα ευκολη.

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από killervolos »

Νομιζω οτι αρκετα σας κουρασα... 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Το τελικο δρομολογιο ειναι αυτο:

Εικόνα

Μειώθηκαν λιγο τα χιλιομετρα (περιπου 500) για να βγει λιγο πιο ξεκουραστα το ταξιδι σ'αυτες τις μερες και για να απολαυσουμε πιο πολλα κ πιο ξεκουραστα μερικα μερη. Ετσι εγινε πιο ελαστικο το προγραμμα.
Αφαιρεθηκε η διαδρομη κ διαμονη προς Ρωμη και αυτες οι μερες διατεθηκαν σε αλλα μερη.
Καθε 2 μονοημερες διαμονες ακολουθει πλεον μια 2-3ημερη διαμονη

Τα εισιτηρια τα εχω κλεισει με ΑΝΕΚ για Πατρα-Ανκονα-Πατρα
Τετρακλινη εσωτερικη καμπινα κ μηχανες = (166 το ατομο + 49 η μηχανη)=215 ευρω (πολυ λιγοτερα σε σχεση με τα 310 περσι για το ιδιο δρομολογιο κ τις ιδιες ωρες με SuperFast). Ειμαστε 4 ατομα (3 μηχανες) οποτε κλεισαμε την ιδια 4κλινησε ενα "οικογενειακο" εισιτηριο κ εχουμε 10% εκπτωση. Η παρεα μου αποτελειτε απο 3 αναβατες (FZ1 εγω, TDM και R1200GS οι φιλοι μου κ μια συνεπιβατισα). Πιθανον να ακολουθησουν και 1 ή 2 ακομα FZ6 φιλοι απο Βολο και οποιος φυσικα αλλος θελει. Τα εισιτηρια πρεπει να παραλαβω ως 15 Μαϊου... αλλα κ μετα να χρειαστει σιγουρα θα υπαρχουν εισιτηρια.... οποτε ανοικτες προσθεσεις στην παρεα!

Η Ρωμη βγηκε απο το προγραμμα μιας κ θεωρω οτι για 2 μερες δεν θα προλαβαιναμε να την δουμε μετα απο τετοια κουραση κ τοσα χλμ. Πιστευω οτι φθανεται ευκολα και απο αλλα "φτηνα" λιμανια (Μπαρι - Μπριντεζι) κ σε 1 βδομαδα μπορεις να δεις Ρωμη κ Ν.Ιταλα ... στο μελλον

Λοιπον αναχωρουμε Παρασκευη 15/6/07 17:00 απο Πατρα.. και Σαββατο 16/6 12:30 μεσημερι φτανουμε Ανκονα
Η Διαδρομη ειναι:
1. Ancona
2. Bologna (1 βραδυ) 240km
Modena
Parma
3.Tortona
4.Pinerolo(1 βραδυ) 390km
5.Gap
6.Montelimar
7.Avignon(2 βραδυα) 410km
8.Ales
9. Albi(1 βραδυ) 300km
10.Andorra
11.Barcelona(3 βραδυα) 480km
Perpignan
Montpellier
12.Marseille(2 βραδυα) 600km
Saint Tropez
Cannes
Nice
13.Monaco
San Remo
Savonna
14.Genova(1 βραδυ) 400km
Novi Ligure
Brescia
15.Verona(1 βραδυ) 340km
Ferrara
Rimini
San Marino
17.Ancona 340km

Αναχωρηση 28/6/07 για Πατρα στις 15:00
Αφιξη 29/6 Ηγουμενιτσα 09:00 κ Πατρα 13:30

Αρα 12 διανυκτερευσεις, 3.500χλμ+τα ελληνικα και αποφευγονται δρομοι με διοδια
Ο προϋπολογισμος παραμενει ο ιδιος... ή κ ελαχιστα λιγοτερο



Αυτα.... δε νομιζω να αλλαξει κατι αλλο
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

Άβαταρ μέλους
DIMITRIS
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 23 Αύγ 2006, 11:42
Model: -
Τοποθεσία: VRILISSIA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DIMITRIS »

καλή σασ μέρα.εμείσ μιlaγαμε με ένα φίλο(v-storm) και λέγαμε για καμια βολτούλα.έτσι aρχισαν να πέφτουν ιδέεσ πaμε εδώ πaμε εκεί πaμε παραπέρα
τελικa θα πaμε ιταλία .
αναχωρούμε 21 apr με επιστροφή 1may
1 νύχτα venice
1 νύχτα milan
1 νύχτα sienna
2 νύχτεσ florence
2 νύχτεσ rome

βγαίνουμε με το πλοiο venice και γυρνaμε από ανκόνα
τελικό κόστοσ 700 euro το aτομο
perilanvanei akt/ka tkts
olla τα hotels με πρωινό
βενζίνεσ -διόδια

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HEO »

killervolos έγραψε: Τα εισιτηρια τα εχω κλεισει με ΑΝΕΚ για Πατρα-Ανκονα-Πατρα
Τετρακλινη εσωτερικη καμπινα κ μηχανες = (166 το ατομο + 49 η μηχανη)=215 ευρω
Τα εισητηρια στην Ιστοσελιδα της ΑΝΕΚ βλεπω οτι εχουν τωρα 108+76=184 το ατομο + 49 η μοτοσυκλετα....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HEO την Τετ 11 Απρ 2007, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από killervolos »

bartman HEO έγραψε:
killervolos έγραψε: Τα εισιτηρια τα εχω κλεισει με ΑΝΕΚ για Πατρα-Ανκονα-Πατρα
Τετρακλινη εσωτερικη καμπινα κ μηχανες = (166 το ατομο + 49 η μηχανη)=215 ευρω
Τα εισητηρια στην Ιστοσελιδα της ΑΝΕΚ βλεπω οτι εχουν τωρα 108+76=184 το ατομο + 49 η μοτοσυκλετα....
Γερασιμε εχουμε κλεισει σε ΕΝΑ εισητηριο μια 4κλινη καμπινα ολη η παρεα (4 ατομα). Η εταιρεια το θεωρει ως οικογενειακο εισιτηριο (4 ατομα σε 1 καμπινα) και σου κανει 10% εκπτωση στον καθε επιβατη και στο ενα οχημα. Αρα 184Χ10%=18,40, οποτε 184-18,40=165,60 το ατομο και 44 η 1η μηχανη
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HEO »

μπραβο στην ΑΝΕΚ.... :D
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
DIMITRIS
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 23 Αύγ 2006, 11:42
Model: -
Τοποθεσία: VRILISSIA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DIMITRIS »

ακουω προταση φευγω και εγω για ιταλια οπωσ εγραψα παραπανο
αλλα για πεσ τε μου πισω να αγορασω σαμαρια η αυτη την τσαντα (δεν ξερω πωσ λεγεται ) που μπαινει πανω στην σελα σαν πισω tankbag????
anaμενω γιατι το σαββατο την κανω

ευχαριστω

(το ερικσα εδω μεσα για να μην ανοιγω αλλο θεμα

Άβαταρ μέλους
ManolisMRC
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ 16 Δεκ 2005, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ManolisMRC »

killervolos έγραψε:...6. Marseille > St Tropez > Cannes > Nice > Monaco > ITALY > Savona > Genoa : 400km
Η συγκεκριμενη διαδρομη, κατα το μεγαλυτερο μερος της, συμπεριλαμβανοταν σε ενα ταξιδι που ειχα κανει το καλοκαιρι του 2005. Τα μερη ειναι καταπληκτικα! Το οργανωνεται πολυ συστηματικα και μεθοδικα και μπραβο σας! :wink:

Χωρις σε καμια περιπτωση να θελω να επηρεασω το προγραμμα σας θα ηθελα να αναφερω κατι για την συγκεκριμενη διαδρομη:
Οπως θα γνωριζετε μπορειτε να την πραγματοποιησετε με 2 βασικους τροπους: μεσω αυτοκινητοδρομου (autostrada) και μεσω επαρχιακου (ακτογραμμη).

Δεν γνωριζω τι εχετε αποφασισει να κανετε και ποια διαδρομη να επιλεξετε. Αν κρινω απο τα χιλιομετρα που θελετε να διανυσετε την συγκεκριμενη μερα, φανταζομαι πως θα κινηθειτε σε αυτοκινητοδρομο και θα μπαινοβγαινετε σε αυτον οταν θελετε να επισκεφτειτε καποια πολη.

Με τον τροπο αυτο χανεται μια τρομερη διαδρομη στην ακτογραμμη της Κυανης Ακτης. Αυτο που θελω να πω ειναι μην νομιζετε πως με τον τροπο αυτο κερδιζετε πολυ σε χρονο... και να το εξηγησω:
κατα τους θερινους μηνες η περιοχη ειναι πολυ τουριστικη. Για τον λογο αυτο παρατηρειται αυξημενη κινηση στην εισοδο-εξοδο των πολεων αλλα και εντος αυτων.
Θεωρω πως η συγκεκριμενη διαδρομη πρεπει -εφοσον θελετε να δειτε και κατι απο τις πολεις που αναφερετε- να την σπασετε σε 2 μερες τουλαχιστον! και να επιλεξετε την παρακτια διαδρομη. Περα των βασικων αυτων πολεων υπαρχουν πολυ αξιολογες κωμοπολεις και τουριστικοι προορισμοι (πχ. Antibes)
Η παρακτια διαδρομη δεν επιτρεπει εκτος των αλλων (αυξημενη κινηση, χρονος για την επισκεψη στους ενδιαμεσους προορισμους) πολλα χιλιομετρα ημερησιως, λογω καταστασης του δρομου. Πιο συγκεκριμενα, η διαδρομη θυμιζει- στα περισσοτερα σημεια της- τα "λιμανακια" των Αθηνων. Η κατασταση του οδοστρωματος αλλου ειναι καλη και αλλου οχι. Στο μεγαλυτερο κομματι της ειναι σχετικα στενη... :?

:arrow: Υπαρχει σχετικη αφηγηση για την συγκεκριμενη διαδρομη. Για περισσοτερες πληροφοριες μην διστασετε να στειλετε pm. :wink:

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HEO »

ManolisMRC έγραψε:
killervolos έγραψε:...6. Marseille > St Tropez > Cannes > Nice > Monaco > ITALY > Savona > Genoa : 400km
Η παρακτια διαδρομη δεν επιτρεπει εκτος των αλλων (αυξημενη κινηση, χρονος για την επισκεψη στους ενδιαμεσους προορισμους) πολλα χιλιομετρα ημερησιως, λογω καταστασης του δρομου. Πιο συγκεκριμενα, η διαδρομη θυμιζει- στα περισσοτερα σημεια της- τα "λιμανακια" των Αθηνων. Η κατασταση του οδοστρωματος αλλου ειναι καλη και αλλου οχι. Στο μεγαλυτερο κομματι της ειναι σχετικα στενη... :?
...ακριβως ετσι....την εχω κανει και εγω την διαδρομη Αυγουστο και ειχε παρα πολυ κινηση και μποτιλιαρισματα....υποθετω ομως οτι Ιουνιο θα ειναι πολυ πιο χαλαρα τα πραγματα....
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από killervolos »

Μανωλη ολες τις διαδρομες τις εχουμε σχεδιασει κ υπολογισει να τις κανουμε εκτος των αυτοκινητοδρομων (autostades), κυριως για τον λογο μην μπαινοβγαινουμε συνεχως για να δουμε κατι και προς αποφυγη διοδιων. Ολες οι διαδρομες που εχω χαραξει στο gps και απο τυπωμενες με το microsoft autoroute, δεν περιεχουν καθολου autostrada. Η autostrada θα ακολουθηθει εναλλακτικα μονο σε περιπτωσεις που για καποιο λογο θα πρεπει να φτασουμε καπου γρηγορα... και γενικα σε περιπτωσεις και μονο αναγκης κ ανωτερας βιας.

Οι τουριστικοι ρυθμοι επιβαλλουν οδηγηση σε επαρχιακο δικτυο (που σιγουρα ειναι καλυτερο απ το δικο μας)
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

:arrow: DIMITRIS"
\
μην αγορασεις τιποτα παρε μια αθλητικη τσαντα(πρεπει να εχεις) και τωρα αγορασε ενα terra ειναι ενα ναυλον με αυξομιωση του ογκου του για τυχον νεροποντες απο την μητερα φυση δεστα με ενα χταποδακι και καλα να περασεις





:D

naish

Δημοσίευση από naish »

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ ολο παιδια.Το ονειρευομαι χρονια.Απο τοτε που πηγανε κατι φιλοι μου Χαρλεαδες απο Πατρα.
Το αναβαλουμε συνεχωςειτε λογο επαγγελματικων, ειτε λογο οικονομικων,ειτε γυναικων καπιοι αλλοι (μπλιαχ).
Τελος παντων σας "Ζηλευω" , να περασετε ΤΕΛΕΙΑ και πανω απολα καλο ταξιδι χωρις απροοπτα.

Άβαταρ μέλους
ManolisMRC
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ 16 Δεκ 2005, 00:52
Model: -
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ManolisMRC »

killervolos έγραψε:Μανωλη ολες τις διαδρομες τις εχουμε σχεδιασει κ υπολογισει να τις κανουμε εκτος των αυτοκινητοδρομων (autostades), κυριως για τον λογο μην μπαινοβγαινουμε συνεχως για να δουμε κατι και προς αποφυγη διοδιων. Ολες οι διαδρομες που εχω χαραξει στο gps και απο τυπωμενες με το microsoft autoroute, δεν περιεχουν καθολου autostrada. Η autostrada θα ακολουθηθει εναλλακτικα μονο σε περιπτωσεις που για καποιο λογο θα πρεπει να φτασουμε καπου γρηγορα... και γενικα σε περιπτωσεις και μονο αναγκης κ ανωτερας βιας.

Οι τουριστικοι ρυθμοι επιβαλλουν οδηγηση σε επαρχιακο δικτυο (που σιγουρα ειναι καλυτερο απ το δικο μας)
Πολυ καλα το εχετε σχεδιασει. Η Κυανη Ακτη, για να την επισκεφτεις, επιβαλλεται να επιλεξεις τον επαρχιακο. Απλα θεωρω πως ειναι πολλα τα χιλιομετρα για μια μερα σε τετοιο δρομο, αλλα και με τοσους πολλους ενδιαμεσους προορισμους... Πιστεψε με...

Περα απο το GPS και το AutoRoute, μην ξεγελαστεις και δεν παρεις και χαρτη. Χωρις να θεωρηθει διαφημιση, προτιμηστε αυτους τις Michelin...
To GPS προτιμησε το στις πολεις, για να βρεις το ξενοδοχειο σου, για να μπεις και να βγεις απο την πολη... Απο κει και περα μπορει να σε μπερδεψει και το κυριοτερο ειναι οτι με την χρηση του χανεις την αισθηση του προσανατολισμου της περιοχης...

Δυστυχως, στην Κυανη Ακτη, υπαρχουν αρκετα τμηματα που δεν ανταποκρινονται στις φημες περι καλων δρομων της Ιταλιας και Γαλλιας... Με τοση χρηση ειναι λιγο δυσκολο να διατηρηθουν...
Επιπλεον, επιλεξτε λιγοτερο τουριστικους προορισμους για διανυκτευρευση, αν θελετε να σας βγει οικονομικοτερα....

:!: Τελος, να πω πως αυτα που γραφω τα συναντησα το πρωτο 15μερο του Ιουλιου του 2005.

Άβαταρ μέλους
DIMITRIS
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 23 Αύγ 2006, 11:42
Model: -
Τοποθεσία: VRILISSIA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DIMITRIS »

παίδεσ χαιρετώ σασ

sorry για τα για τα αγγλικʼ αλλα κʼτι έπαθε το δικό το ρημʼδι και γρʼφου από αλλου

μόλισ χτεσ γύρισα από 10 μέρεσ βολτούλα στην ιταλία
εγώ με τον κολλητό μου ( εγώ fazer 600 και v-strom 650)

super περʼσαμε ήμασταν πολύ τυχεροί με τον καιρό
μιλʼμε για καλοκαίρι καιρόσ

συνολικʼ 2800 χλμ
και οι πόλεισ δεν ήταν και λίγεσ
venice - τρεβίζο-μιλʼνο-φλωρεντία-πίζα-lucca-λιβόρνο-sienna και επαρχία τησ τοσκʼνησ-rome

πήγαμε βενετία (δεν παλεύετε το "κολοκαραβο" τόσεσ ώρεσ και γυρίσαμε από ανκόνα)


τελευταία στιγμή αποφασίσαμε να μην πʼρουμε το gps και να πʼμε με τον πατροπαρʼδοτο τρόπο χʼρτεσ κτλ
είχε και αυτό το γούστο του γενικʼ olla ήταν super και ευτυχώσ χωρίσ κανένα απρόοπτο.

ξενέρωμα στην δουλειʼ πʼλι
barcelona --------έρχεται η σειρα σου

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 3 επισκέπτες