Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από jskf16 »

παιδια οι εγγυησεις ισχυουν κανονικοτατα!

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Saridakis »

εμενα η ταλαιπωρια μου δε τερματιζει εδω..


φτανω που λετε αθηνα..

και εχω παρει διαφορους μπαταριαδες σβαρνα...

στη τελικη βρισκω ΥUASA YT12B-Bs που ειναι για το δικο μας χωρις να λεει Made in ...

το εψαξα στο φυλλαδιακι και στο κουτι αλλα τπτ...

πολυ κινηση εκεινο το μαγαζ,ειχε πανω απο 10 υπαλληλους(σαν αποθηκη)......... τελικα μου τη δινει 55 ευρω...χαρουμενος εγω παω νεο κοσμο...τη δινω στο συνεργειο μου Υιαμαχαααα...του λεω φορτισε την...οκ μου λεει!!

σε 2 ωρες που τη πηρα..και την εβαλα στο μηχανακι μου ηταν ντεντ με καλη φορτιση !!! και ειχε κλεισει κ ο μπαταριας και εκεινη την ωρα...ελλατωματικη σου ετυχε, μου λεει ο μαστορας, η Ειναι Κινεζικη και απο τις Καλες κιολας...

οποτε κατεληξα οτι αυριο το πρωι θα του τη γυρισω πισω να μου δωσει αλλην ιδια(ασχετο πως εχασα το κουτι της)..εχω
την αποδειξη....

το μαγαζι που την πηρα απλα πουλαει ...δε μπορει να μου τη φορτισει , γιατι αλλιως θα τη φοραγα στο μηχανακι μου μπροστα του

αλλα αποφασιζω να παρω κατι ΕΠΩΝΥΜΟ και να μου βγει ελλατωματικο?

αυριο που θα παω εκει ...να προσεξω κατι?μπορω να απαιτησω κατι? δε μπορω να κανω μακρινες διαδρομες με δανεικα μηχανακια μεσα στο κρυο...τι να του πω?τι να προσεξω?τι να απαιτησω?

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Είπαμε και ξανάπαμε Yuasa που δεν λέει Made in ........ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ!!!!!

Σου βρίσκω και γυαλιά Ray-ban στο μοναστηράκι και παπούτσια NIKE στην Αγ.Βαρβάρα μια χαρά....

Εφ'όσον δεν αναφέρει χώρα κατασκευής τσάμπα τα λεφτά που έδωσες και κρίμα.Μόνο μια ετικέτα πάνω έχει που λέει YUASA ....τίποτα άλλο.

Πρωσοπική συμβουλή........Πάρε μία να αναφέρει χώρα απο το εργοστάσιο προέλευσης.(Τα ξαναγράψαμε και πριν).
...Αλλιώς συνηδειτά δίνοντας 50 ευρώ για μία μπαταρία που κοστίζει 90 με 110 ξέρεις ότι πέρνεις μαϊμού και πιθανών Κινέζικη.

Δυστυχώς έπεσες σε απατεώνα άμα σου είπε ότι είναι japan και ο Nfot πλήρωσε για την ίδια Yuasa 90 ευρώ πριν καιρό.....αποκλείεται να έπεσε στα 50!!!!

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Saridakis »

το λενε ευδιακριτα πανω στη μπαταρια?το απο που ειναι?εισαι σιγουρος?γιατι εγω εψαχνα..

κατα τα αλλα ειναι αποθηκη χονδρεμπορων,και δεν πρεπει να κατσω να αναφερω το ποιοι αγοραζουν απο εκει..

συκεκριμενα θα σου πω οτι τροφοδοτει μεγαλο μερος της πολης,,

πηγα λοιπον σε εναν απο αυτους που αγοραζουν yuasa απο εκει...
απο 55 τη πουλαγε 153 ευρω...χωρις πλακα στην ΑΤΤΙΚΗΣ αν θυμαμαι καλα..
και του λεω ειναι ιαπωνικη?
ρε τι ιαπωνικη μου λεει και ΤΑΙΒΑΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ, ΓΙΟΥΑΣΑ ΕΙΝΑΙ!!ολα ιδια ειναι..

σε 1 δεφτερολεπτο του λεω..Α ΜΑΛΙΣΤΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!

..σε ολα απο αυτα που ειχε και ετυχε να δω απο εκει που τη πηρα,ειχε μιση τιμη σε σχεση με αλλους...καποιες τρομερα γνωστες μαρκες καποιες ετσι κ ετσι καποιες παλι οχι.ξαναερχομαι κ σου λεω..


Η ΕΚΑΤΣΑ ΣΕ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ

Η ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΚΙΝΑ ΤΡΕΛΗ


αλλα και μουφα να ταν ρε συ βασιλη δε θα χαλαγε απο το πρωτο λεπτο..οποτε μαλλον ελατωματικη ηταν...

εγω σου λεω με το που τη συνεδεσα πεσμενη μπαταρια...μιζα..τσουκ τσουκ...τα ζωα μου τα αργα..κ τπτ!

σαν να εβαλα τη παλια μου μπαταρια ενα πραμα...

παρεπιπτοντως η παλια μπαταρια ειναι πιο ζωντανη ΤΩΡΑ απο οτι η καινουργια μεσα σε 2 δευτερα χρησης...


ΤΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ?ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ?

να μου τη μετρησουν ισως?να τη φορτισουν?χωρα καταγωγης?


Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Κάποιες το γράφουν πάνω κ κάποιες πάνω στο κουτί που τις περικλείει.

Το ότι προμηθεύει τα περισσότερα μαγαζιά το ισχυρίζεται ο ίδιος?

Εάν λέει ότι η χώρα προέλευσης δεν παίζει ρόλο πες του να περάσει κάποια στιγμή απο το Club να του κάνουμε μια ενημέρωση γιατί μάλλον δεν ξέρει την ίδια του την δουλειά.

Yuasa made in japan εγώ μόνο την Honda ήξερα να φέρνει κάποτε...τώρα δεν ξέρω εάν υπάρχουν κ άλλοι.

Το να μην δουλέψει η μηχανή δεν λέει απαραίτητα κάτι.

Την μετρήσατε πριν τη βάλετε?
Την μετρήσατε μετά την φόρτιση?
Τις έκανε σωστή φόρτιση ο μηχανικός ή στο γρήγορο?
Αφού την έχεις στα χέρια σου δεν την μετράς καλύτερα να δεις....πριν πας αύριο απο εκεί.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από jskf16 »

Yuasa Battery Inc. manufactures.......“Factory Activated” and are supplied ready to install, σου ειπα οι μπαταριες αυτες δε θελουν φορτιση τη βαζουμε απευθειας και κανουμε και βολτα...τωρα αμα ο αλλος τη φορτισε και μαλιστα ζεσταθηκε η μπαταρια και υπερφορτωθηκε που το ξερω εγω... :!: :?: εεε.. :?: ...ειναι αυτο που ειπα παραπανω δυστυχως ψαξε ψαξε ψαξε...να τα τωρα!...

:mrgreen:
Εικόνα

runner
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ 2008, 19:01
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από runner »

Λοιπον πηγα σημερα στον αντιπροσωπο της yamaha του λεω οτι την μηχανη την πηρα τον Μαιο και οτι με αφησε απο μπαταρια . Κανενα προβλημα λεει φερτην βαζοντας την σκαστο και σε 20 λεπτα θα εισαι ετοιμος. Οκ και τουν την παω. Βλεπω βγαζει καινουρια μπαταρια made in taiwan και την παει για φορτιση, Περιμενω κανα 20 λεπτο και την μετραει με πολυμετρο ,δειχνει13.03 volt. την καινουρια και 11.45 την παλαια μου που ειναι made in japan. Απο οσο ξερω καινουρια μπαταρια πρεπει να εχει 13,68volt. τελικα την αφησε αλλα 10 λεπτα να φορτισει και την εβαλε. Στο τελος μου λεει με τιμολογιο η αποδειξη.
Καλα του λεω 7 μηνων μηχανη την οποια αγορασα και απο το μαγαζι σου δεν εχει εγγυηση!!! Αρχισε να μου λεει μαμακειες οτι φταιει ο συναγερμος που δεν τον εβαλα στην yamaha ,Τελικα του λεω οτι ρωτησα στην μοτοδυναμικη και οτι με καλυπτεαι η εγγυηση. Αμεσως αλλαζει και αρχιζει δηθεν προλογο οτι επρεπε να του πω απο την αρχη για την εγγυηση που εχω και οτι η διαδικασια για την εγγυηση ειναι η εξης: Φωρτιζουμε την παλαια μπαταρια και αν ξαναμινει τοτε την στελνει στα κεντρικα , εγω πληρωνω την νεα μπαταρια μεχρει να εγγριθει η αλλαγη και μετα με περνει τηλ να μου επιστρεψει τα χρηματα που εδωσα αν την καλυπτουν απο τα κεντρικα τελικα.
Εγω επεμενα για την εγγυηση και τελικα ετοιμασε τα χαρτια σημειωσε την αδεια μου και τυπο μπαταριας να τα στειλει και μου ειπε οτι αν δεν την καλυψουν θα πρεπει να πληρωσω 93 ευρω.
Φευγοντας μου λεει να παω να κανω και καμια μεγαλη βολτα για να φορτισει καλα.( με 3 βαθμους που να πας)
Σαν καχυποπτος που ειμαι πιστευω οτι θα την στειλει την μπαταρια μου και θα παρει μια νεα απο την μοτοδυναμικη αλλα made in japan την οποια θα την δωσει σε αλλη τιμη η σε εκλεκτους πελατερς οχι σαν εμενα το θυμα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από jskf16 »

απο ολα που σου ειπε το μονο σωστο ειναι το παρακατω ...να παω να κανω και καμια μεγαλη βολτα για να φορτισει καλα...για ολα τα αλλα ξαναμιλας με μοτοδυναμικη , και να σου βαλει γνησια , και οχι οτι θελει και εχει αυτος εκει , ειναι υποχρεωμενος ως αντιπροσωπος!

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Λοιπόν στο φίλο Runner που του είπε όσα του είπε ο αντιπρόσωπος ας πάρει ένα τηλ. στα κεντρικά να ενημερώσει για το τι έγινε.

....καλό είναι να προστατεύονται και τα μελλοντικά θύματα.

Για τον απλό λόγο ότι την παλιά μπαταρία την βάζει ο έμπορος σε κάποια εγγύηση κάποιου μόλις την έχει στα χέρια του και την επιστρέφει για να πάρει μια ολοκαίνουργια αφού σου έχει πουλήσει παράνομα μία και κερδίζει άλλη μία πουλώντας και αυτήν.

ΑΜΜΕΣΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ !!!!!!

Επιτέλους τα λαμόγια του χώρου να μάθουν να σέβονται κάποια πράγματα και αν μη τι άλλο τους πελάτες που απο αυτούς ζούνε.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Το πρωί που μίλησα με τον μηχανικό μου για την μπαταρία μου είπε οτι θα δούμε την κατάσταση της και αναλογα θα προχωρήσουμε αν την καλύπτει η εγγυηση ή οχι γιατί ενδέχετε να μην είχε γίνει σωστή πρώτη φόρτιση όταν μου παρέδωσαν την μηχανή τον Μάιο του 2008 ή αν έχει ελλάτωμα.

Γύρισα από την δουλειά και έιχα τις παρακάτω μετρήσεις:

Μέτρησα την μπαταρία με πολύμετρο.
Αποτέλεσμα: 12,17ν ή 51,33% με κλειστό διακόπτη από το πρωί.
11,8ν ή 26,66% με ανοιχτό διακόπτη
5,0ν (μην βάλω ποσοστό!!!) κατα την διάρκεια της μιζιάς!!!!!

Με το diagn της μηχανής έδειξε 11,11ν ή κοινώς γ@@@@σετα!!!!!

Από ότι καταλαβαίνω η μπαταρία είναι για πέταμα, ωστόσο την έδωσα στον γαμπρό μου να την φορτίσει και να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.

Αν είχε ελλάτωμα από παραγωγή η μπαταρία πως αποδεικνύετε?
Αν δεν είχε γίνει καλή πρώτη φόρτιση και τώρα φορτιστεί σωστά θα συνέλθει η μπαταρία ή μετά από λίγο τα ίδια θα έχω?
Αν η μπαταρία είναι off λόγω της κακής ή καθόλου 1ης φόρτισης θα μου την αλλάξουν?
Και ποιον να κυνηγίσω? Το μαγαζί/ έκθεση yamaha που μου πούλησε την μηχανή ή τα κεντρικά?

Γιατί δεν μπορώ να χωνέψω ότι μπαταρία 6 μηνών στα πρώτα κρύα παρέδωσε πνέυμα την στιγμή που στο προηγούμενο μηχανάκι έβγαλε 4 χειμώνες!!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από Saridakis »

λοιπον τελικα τη γυρισα πισω τη μπαταρια...στον γιουασα...(πηρα πισω τα λεφτα)

και πηγα στο συνεργειο μου στη γιαμαχα...
μου εβαλε τη μαμα...υποτιθεται πως ειναι γιουασα...αλλα λεει πανω GS GT12b-4 αν θυμαμαι καλα..

το κουτι ηταν πανω μπλε ασπρο...πουθενα δεν ελεγα γιουασα...ηταν Made in Taiwan..
αλλα
απο οτι μου ειπαν ΓΙΟΥΑΣΑ ειναι...ετσι ειναι αυτες...μιλησα κ με αλλο συνεργειο και μου το επιβεβαιωσαν οτι ετσι ειναι...

ειχε και το αυτοκολητο ανταλακτικων της γιαμαχα πανω...

ΤΕΣΠΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...

παρεπιπτοντως το συνεργειο μου ειπε οτι μονο ΧΤΕΣ
πουλησε 7 μπαταριες και μαλιστα οι 3 ηταν σε φειζερ...

ΠΟΛΥ ΦΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΚΡΥΑ ΤΩΡΑ!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

μας τα πρηξες :mrgreen: για να καταληξεις τελικα που? ...Στη Yamaha :lol: :lol: ...αρε Νικο! :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

dimitrisfz έγραψε:Το πρωί που μίλησα με τον μηχανικό μου για την μπαταρία μου είπε οτι θα δούμε την κατάσταση της και αναλογα θα προχωρήσουμε αν την καλύπτει η εγγυηση ή οχι γιατί ενδέχετε να μην είχε γίνει σωστή πρώτη φόρτιση όταν μου παρέδωσαν την μηχανή τον Μάιο του 2008 ή αν έχει ελλάτωμα.

λεει μπουρδες :mrgreen:


Αν είχε ελλάτωμα από παραγωγή η μπαταρία πως αποδεικνύετε?

δε σε ενδιαφερει αυτο , εισαι στην εγγυηση προβλημα τους!

Αν δεν είχε γίνει καλή πρώτη φόρτιση και τώρα φορτιστεί σωστά θα συνέλθει η μπαταρία ή μετά από λίγο τα ίδια θα έχω?

επισης προβλημα τους
:mrgreen:

Αν η μπαταρία είναι off λόγω της κακής ή καθόλου 1ης φόρτισης θα μου την αλλάξουν?
Και ποιον να κυνηγίσω? Το μαγαζί/ έκθεση yamaha που μου πούλησε την μηχανή ή τα κεντρικά?

για αυτο ειναι η εγγυηση...με το μαγαζι πρωτα , αν δεν , στα κεντρικα!

Γιατί δεν μπορώ να χωνέψω ότι μπαταρία 6 μηνών στα πρώτα κρύα παρέδωσε πνέυμα την στιγμή που στο προηγούμενο μηχανάκι έβγαλε 4 χειμώνες!!!!



γινετε γινετε :mrgreen: ....η μπαταρια ειναι ατιμο πραγμα!! :mrgreen:


Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από Saridakis »

συζητηση να γινεται!!! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης