ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΑΔΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΑΣ;

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

mikefazer έγραψε:Οπως γραφω και στην αρχη αυτες δεν ειναι μονο και δικες μου αποψεις αλλα και αποψεις των κατασκευαστων των λιπαντικων.Ολα αυτα που εγραψα μου τα εχει πει μεσω email μηχανικος της motul.Αμα δεν ξερει και αυτος που ειναι στο εργοστασιο που κατασκευαζουν τα λαδια ποιος θα ξερει ο Μπαμπης ο κατσαβιδακιας που δουλεει στο οποιοδηποτε συνεργιο;
Φυσικά και δεν ξέρει ο Μπάμπης ο κατσαβιδάκιας, αλλά ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός της κατασκευάστριας εταιρίας. Της εταιρίας που κατασκευάζει την μοτοσυκλέτα και όχι τα λάδια.
Προσωπικά αφού δεν είμαι μηχανικός και σε τέτοια θέματα δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑ (απλά ακούω γνώμες) αφήνομε στα χέρια του μηχανικού μου (που τον εμπιστεύομαι), και αν γίνει η στραβή θα ξέρω από ποιόν να ζητήσω ευθύνες.
Πιστεύω οτι η μόνη ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ στο θέμα είναι η εταιρία που κατασκευάζει τους κινητήρες, και ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ.
Στον παρόν χώρο λέμε ΟΛΟΙ τις απόψεις μας (που φυσικά μπορεί να είναι και λάθος) και 5 πράγματα που γνωρίζουμε , χωρίς αυτά να είναι κανόνας.
Ημισυνθετικό λέει η Yamaha ? Ημισυνθετικό ο Vaskar.
Καλό βράδι :wink:
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Αγαπητέ mikefazer όσον αφορά για το ιξώδες και ότι είναι επιλογή δική μας επέτρεψέ μου να διαφωνίσω.

Μηχανικός δεν είμαι αλλά θεωρώ ότι ρώτησα τους κορυφαίους.

....Λοιπόν

Στο δικό μου μηχανάκι το μόνο λάδι οπου επιτρέπεται να βάζω είναι ορυκτέλεο 10W-40 και 15W-40.

Έστειλα πολλά e-mail στη Γερμανία θεωρώντας ότι αυτοί κατασκευάζουν μηχανές και προτείνουν λάδια με βάση τις δικές τους θερμοκρασίες.
Τους τόνισα ότι στην Ελλάδα πολλές φορές φθάνει η θερμοκρασία περιβάλλοντος τους 40 βαθμούς.

Επέμεναν να βάζω 10W-40 χειμώνα και 15W-40 καλοκαίρι(όπως λέει το manual).

Έφθασε η ώρα οπου ανέβηκα στο Μόναχο στα κεντρικά και μήλισα με 3 μηχανικούς και κατα υπερβολική μου τύχη έναν μηχανολόγο.

Τους ρώτησα εαν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω 20W-50.

ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ και τους τόνισα ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει 15W-40 για δύκικλα και με τις ΑΡΙ οπου ζητούν.

Επέμειναν να βάζω 10W-40 ακόμα και με 50 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία.

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω........ θα τους ακούσω.

mikefazer

Δημοσίευση από mikefazer »

Ισως να μην εγινε απολυτα κατανοητος πριν.Αλλα ανεφερα οτι καθε κινητηρας χρεισημοποιει το δικο του λαδι για καθε θερμοκρασια περιβαλλοντος.Το 10-40 ειναι ανεκτο και για θερμοκρασιες 50 βαθμων απο τον δικο σου κινητηρα.Απο αλλους κινητηρες οχι.
Επειδη θεωρω οτι αρκετα συζητηθηκε αυτο το θεμα ο καθενας δικο του μηχανακι εχει ειναι ελευθερος να ακουσει οποιον θελει και οτι θελει και ειναι ελευθερος να κανει ακομα και βιδες τη μηχανη του αμα γουσταρει.
Εγω οπως εγραψα και πριν πηρα γνωμες απο κατασκευαστη λιπαντικων για το τη συμβαινει ακριβως με τα λαδια.Επισεις εγραψα και αυτα που μου εχει πει και ο αδερφος μου ο οποιος ειναι μηχανικος χρονια και δεν εχει αφησει σεμιναριο που να μην εχει παει.Δεν εχει φυγει απο το μαγαζι του κανενας με παραπονο.
Οσο αναφορα το μοτορ κοτ τοσα χρονια το εχουμε χρεισημοποιησει σε δεκαδες κινητηρες και δεν ειχαμε ΠΟΤΕ προβλημα.Ουτε τσικ.Εξαλου το πειραμα που καναμε με δικια μας πρωτοβουλια επαληθευει και τα οσα λεει ο κατασκευαστης του μοτορ κοτ.
Τωρα οποιος θελει να πιστευει τα δικα του,δημοκρατια εχουμε και ο καθενας ειναι ελευθερος να ακολουθει το δρομο που νομιζει οτι ειναι σωστος.
Μετα απο τοσα δικα μου επιχειρηματα παντως το να διαβαζω περιεργες σχετικα με το θεμα αυτο γνωμες με κανει να πιστευω οτι αυτος που γραφει ετσι,εσκεμενα εθελοτυφλει επι του θεματος.Τι αλλη αποδειξη θα χρειαστει καποιος ιδιοκτητης οχηματος που χρεισιμοποιη μοτορ κοτ με σωστο λαδι για να σιγουρευτει οτι η λιπανση που εχει κανει ηταν σωστη οταν μετα απο χιλιαδες χιλιομετρα ανοιγει το μοτερ στο συνεργειο και ολα μεσα ειναι πεντακαθαρα και λαμπουν χωρις ιχνος φθορας απο λαθος λιπανση;
Οταν λοιπον μας δειχνουν νερο και εμεις λεμε οτι αυτο δεν ειναι νερο ειναι πετρελαιο εδω κυριοι σταματαω και αποχωρω απο τη συζητηση.
Καλυνηχτα σας.
Χρονια πολλα και ο καινουριος χρονος να μας εχει ολους ορθιους.

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

mikefazer έγραψε:Τωρα οποιος θελει να πιστευει τα δικα του,δημοκρατια εχουμε και ο καθενας ειναι ελευθερος να ακολουθει το δρομο που νομιζει οτι ειναι σωστος.
Πάντως προσωπικά πιστεύω ΜΟΝΟ ότι προτείνει η "μαμά" κατασκευάστρια του κινητήρα εταιρία ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.(Ούτε τα δικά μου, ούτε τα δικά σου).
Οποιος άλλος δρόμος (άποψή μου) ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ και ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ οτι είναι σωστός. Μπορεί να είναι, αλλά προσωπικά ΔΕΝ το ρισκάρω. (και αν σου κάτσει?)....
Για το "κοτ" που αναφέρεις, (μεταξί σοβαρού και αστείου), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ!!!!!!
ΜΟΤΟΡ ΚΟΤ!!!!!
Μου θυμίζει το "Πουτ δε κοτ ντάουν" :D
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Αφού αποχωρείς απο τη συζήτηση σου.Σου ευχόμαστε και εμείς καλή Χρονιά,καλά χιλιόμετρα με το "Put The KOT I Tell You" και εγω να ευχηθώ ενίοτε να είμαστε και ξαπλωμένοι αλλά όχι στην άσφαλτο.


Και με όλο το σεβασμό Θανάση "αλλά πρεπει να μαθεις περισσοτερα για τους κινητηρες εσωτερικης καυσης" Or I'll ΣΟΥΤ !!!

</->/vs2 :talk3: :clap2:

corfu

Re: ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΑΔΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΑΣ;

Δημοσίευση από corfu »

γεια σας παιδιδιαειμαι καινουργιο μελος!εχω ενα fazer 600 γυρω στα 2 χρονια!πολυ ευχαριστημενος!το κοριφαιο λαδι ειναι το torco!παιδια θα παθετε πλακα!οι ταχητιτες μπςνουν σαν βελουδο και δεν ακουγετε κιχ!αν ψαξετε στο ιντερνετ θα το βρητε!το εχει καποιος στον πειραια!πολυ εξυπηρετικος!τα παραγκηλα απο κερκυρα και μου ηρθαν σε 2 μερες μαζι με 2 δωρα!ενα αντισκουριακο και ενα σπρει αλυσιδας!

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΑΔΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΑΣ;

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Φίλε μου καλωσήρθες.Κοίτα πάνω δεξιά.Αυτή η συζήτηση έγινε πριν 4 χρόνια.
Πέρνα απο το κομμάτι "νέα μέλη" να σε καλοσωρίσουμε.Ευχαριστούμε πάντως για τη συμβουλή σου περι Torco.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες