Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Αρχείο παλαιοτέρων συζητήσεων
Κλειδωμένο
tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από tonis »

Οπως λεω στο τιτλο παιδια.
Μεσα Αυγουστου μετακομισα μονιμα στην Λεσβο,και οπως βολταρα για να μαθω το νησι ειχα μια συγκρουση πλαγιομετοπικα με μια κλουβα της αστυνομιας στις1 του Οκτωβρη.
Εβγαινε απο ενα παλιο στρατοπαιδο το οποιο το εχουν μετατρεψει σε κρατητηριο για τους λαθρομεταναστες και κοβοντας μου το ρευμα για να μπει στο αντιθετο επεσα με καποια χιλιομετρα πανω του (ευτυχως λιγα)χωρις να εχω παθει καποια σωματικη βλαβη παρα μονο υλικες η καλη μου.
Απο δω κι περα ξεκιναει η ταλαιπωρια μου.
Ο πραγνατογνωμων που τον εψαχνα εγω και παραλληλα η ασφαλιστικη μου εταιρια για πανω απο 2μηνες ηταν αφαντος και δηθεν δεν μπορουσαν να τον βρουνε απο το τμημα για να δει την μηχανη μου και να δωσει το οκ για την επισκευη της,και ουτε μας εδιναν το κιν.του γιατι ειναι ο προσωπικος του αριθμος και δεν ειναι υποχρεωμενοι.
Ευτυχως στην εβδομαδα που μας περασε και πηγαινοντας στο αστυνομικο τμημα για τελευταια φορα να δω αν τον βρω τον κυριο, και σε περιπτωση που δεν τον ξαναβρισκα θα πηγαινα στον διοικητη του για παραπονα,τον πηραν μπροστα μου τηλ.και κλεισαμε ραντεβου την ιδια κιολας μερα να δει την μηχανη.
Ηρθε η ωρα που βρεθηκαμε στο συνεργειο και τον ρωτησα τοσο καιρο που τον ψαχνω για να βγαλει φωτο τη μηχανη και να ξεκινησει η επισκευη της που ειναι χαμενος?και εχω μεινει τοσο καιρο ξεκρεμαστος χωρις μηχανη.
και μου απανταει :
Οτι απο την αρχη ειχε πει στην γραμματεια να με ενημερωσουν να ξεκινησω την επισκευη της χωρις να καθηστερω και οτι δε χρειαζεται να βγαλει πριν φωτο.και γυρναω και του λεω οτι δεν μου ειπαν ποτε κατι τετοιο απο την γραμματεια ουτε εμενα αλλα και ουτε στην ασφαλιστικη μου.
Τεσπα λεω και τον ρωταω τι κανω απο δω και περα.
Μου λεει να γινει μια εκτιμηση της ζημιας και να τον παρω τηλ.και μου δινει και το κιν,του.
Εγινε η εκτιμηση τελικα και τον πηρα τηλ.για να τον ενημερωσω και μου ειπε οτι θα περασει απο το συνεργειο να δει τι ακριβως εχουν βαλει μεσα για να δωσει το οκ.και τον ρωταω οταν τελειωσει η επισκευη της θα βρεθουμε να σε δωσω τις αποδειξεις?και γυρναει και μου λεει να τα παραδωσω στην γραμματεια και οτι πλεον δεν εχει καμια σχεση αυτος.
Απο την αρχη η γραμματεια μου ειπε οτι την περιπτωση θα την αναλαβει ο συγκεκριμενος και οτι αυτοι δεν εχουν καμια σχεση με το συμβαν το δικο μου.
Με λιγα λογια με εχουν κανει μπαλακι και πλεον δεν ξερω τι να κανω.....
Αν ειχε κατι παρομοιο καποιο παιδι απο δω μεσα ας με ενημερωσει να ξερω τι θα κανω απο βδομαδα.
Η ζημια βγαινει γυρω στα 2500€.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από Solomon »

Ερώτηση κρισεως

Κάλεσες την τροχαία για τη καταγραφή του συμβάντος? Έχεις στα χέρια σου αντίγραφο του βιβλίου συμβάντων? Αν ναι μιλάς με δικηγόρο κ μόλις μυριστούν οτι το σοβαρευεις μετά θα σε γυρευουν εκείνοι.

Αν όχι... βοήθεια σου. Την έχεις πατήσει άσχημα.

Κάνα μαρτυρά τουλάχιστον έχεις?

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από tonis »

Nαι κανονικα,ηρθαν 2 τροχαιοι που ειχαν υπηρεσια οι οποιοι ειναι και φιλοι του.
Μολις ηρθαν ο ενας απο τους 2 απομακρυνθηκαν με τον τυπο που μου εκλεισε το δρομο και κοιτουσαν αν εχω παραβιασει διπλη γραμμη (φυσικα κατι που δεν εκανα) αν φορουσα κρανος (φυσικα και φορουσα+μπουφαν μηχανης) και αν ειναι το ασφαλιστηριο σε ισχυ (κανονικα τα παντα πανω μου) και αφου δεν γινοταν να τους κανω την χαρη για να με απειλησουν σε κατι και να μην γινει καταγραφη του συμβαντος και περασει το κολληταρι τους ε.δ.ε...
Γυρναει και μου λεει ο τροχαιος οτι υπαρχουν 2 περιπτωσεις.
Η 1 περιπτωση ειναι να μην γινει καταγραφη σου συμβαντος και ο καθενας να αναλαβει τις ευθυνες του.
Και η 2 περιπτωση να γινει η καταγραφη.
Και του απανταω να γινει η καταγραφη κανονικοτατα οπως εχουν γινει τα πραγματα.
Παραλληλα καλεσα οδικη και πραγματωγνομων να παρουμε την μηχανη για το συνεργειο και να κανει και την δικη του καταγραφη ο πραγματωγνομων της ασφαλιστικης μου εταιριας για να εχω ακομα περισσοτερα υπερ απο την τρακα.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από InversionOfControl »

και παλι καλα να λες που δεν υπηρχε καμια ζαρντινιερα, γιατι θα ελεγαν οτι την τρακαρες. :lol: <>3 :D
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από Solomon »

Ωραίος μπράβο σωστές κινήσεις. Περνα απ το τμήμα κ κάνε μια αίτηση για αντίγραφο του βιβλίου συμβάντων της ημέρας εκείνης να δεις κ τι είχαν γράψει τα όργανα. Μετά βρίσκεις σχετικό δικηγόρο να ασχοληθεί. Ναι θα τα χώσεις στο δικηγόρο αλλά θα τα πάρεις πίσω.
Μη κάθεσαι άλλο με σταυρωμένα χέρια, μη τους παρακαλάς κ προπάντων μη ζητάς να βρεις εξειδικευμενες λύσεις σε φόρουμ. Κινησου άμεσα

Αν έχεις κάλυψη νομικής προστασίας έχω την εντύπωση ότι δεν σε καλύπτει σε αυτό το αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι .

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από tonis »

Το αντιγραφο το πηρα την επομενη μερα και το εδωσα στην ασφαλιστικη μου εταιρια.
Εννοειτε οτι το εγραψαν οπως εγινε το τροχαιο και δεν αλλαξαν κατι στην καταγραφη.

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

καλα ρε μαν...για ποια γραμματεια μιλας...???

και γιατι επρεπε να καλεσουν οι μπατσοι πραγματογνωμονα και δεν μπορουσες εσυ???

οσον αφορα τα τιμολογια-αποδειξεις επισκευης κλπ...δεν εχει να κανει αυτος...σωστα σου ειπε...
αυτος θα δει την ζημια και θα σου πει τι δικαιολογει ακριβως...

να ξερεις οτι τα κωλαδικα,τα πυροσβεστηκα,τα ασθενοφορα του εσυ και γενικως ολα τα οχηματα με πινακιδα ΚΥ...
ειναι ανασφαλιστα...ουσιαστικα εγγυαται το δημοσιο οτι θα σε καλυψει σε περιπτωση που θα προξενησουν ζημια,και δεν ειναι ασφαλισμενα σε καποια εταιρια...

ερωτηση βασικη...ο πραγματογνωμονας ειναι απο την ασφαλιστικη σου(συνεργατης απο το νησι)???

ή ειναι διορισμενος απο το δημοσιο για λογαριασμο της αντιστοιχης υπηρεσιας που ευθυνεται για το συμβαν...???


συμβουλη....βασικοτατο...

βγαλε οσες περισσοτερες φωτογραφιες απο το μηχανακι μπορεις ΕΣΥ...
ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ...ΣΕ ΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...
οχι αυτες που θα βγαλει ο πραγματογνωμονας...εσυ...οσες πιο πολλες τοσο πιο καλα...και κρατα τες...καβαντζα...σε περιπτωση που δεν σε πληρωσουν,ή σου κανουν μα μου σου του...στειλε μου π.μ. και θα σου πω τι θα κανεις...

με ακριβεις λεπτομερειες...και μην αγχωνεσαι...μπορει να αργησει...αλλα θα παρεις τα λεφτα σου και με το παραπανω...ακου με που σου λεω...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από tonis »

Μιλαω για τη γραμματεια της αστυνομιας.
Στο τροχαιο εκεινης της ημερας εγω καλεσα πραγματογνωμων και εβγαλε φωτο το δρομο και την μηχανη.
Ο πραγματογνωμων ειναι συνεργατης εδω στο νησι της ασφαλιστικης μου εταιριας'ο οποιος μου ειπε οταν μεταφεραμε την μηχανη στο συνεργειο να παω την αλλη μερα κι"ολας στην τροχαια χωρις καθυστερηση για το αντιγραφο του συμβαντος για να το στειλουμε μαζι με τα υπολοιπα χαρτια στην ασφαλιστικη μου εταιρια.
Απο τοτε που μιλαω με την ασφαλιστικη μου εταιρια μου λενε οτι ολα ειναι υπερ μου και θα δουμε και τι θα πει ο κυριος οταν περασει ε.δ.ε. ισως παιξει καποιο ρολο με το συμβαν.
Ο αλλος πραγματογνωμων που μιλαω αυτο το καιρο ειναι της αστυνομιας.
Ειχα βγαλει αρκετες φωτο απο την μηχανη μου αλλα βαρεσε σκληρο το λαπτ τοπ και χαθηκαν ολες δυστυχως.
Σ"ευχαριστω παντως για την βοηθεια .

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Σου ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ καλη τυχη...
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από tonis »

Σ`ευχαριστω Θαναση.
Αν ξερεις κατι περισσοτερο απο εμενα ενημερωσε με παρακαλω πολυ.

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

Ξαναβγαλε πολλες φωτογραφιες το μηχανακι με την ζημια...Πριν το φτιαξεις και κατα την διαρκεια επισκευης...Ακουσε με που σου λεω...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από tonis »

Σήμερα πήγα από το τμήμα να υπογράψω την αρχική πραγματογνωμοσύνη της μηχανής μου, για την οποία ξεκίνησε ο πραγματογνώμων της ΕΛ.ΑΣ.
Ενώ παράλληλα μου είπε η υπαστυνόμος που έχει αναλάβει την υπόθεση, ότι δεν έχει περάσει κάποια πράγματα από τα τιμολόγια που έχω προσκομίσει από την επισκευή της ο πραγματογνώμων στον φάκελο μου, και ότι δεν θα τα πληρωθώ αυτά που δεν έχει περάσει μέσα στην ζημιά.
Και την είπα ότι θα προσφύγω στο δικαστήριο ενάντια στον κύριο αφού δεν ξέρει να κάνει καλά την δουλειά του,
και μου απάντησε ότι όσο διαρκεί η εξεταστική δεν μπορώ να κάνω κάτι παρά μόνο όταν τελειώσει, και λογικά μέχρι τέλος της βδομάδας θα έχει τελειώσει η υπόθεση μου, από κει και μετά μπορώ να κάνω ότι θέλω απ'την στιγμή που νιώθω αδικημένος στη απόφαση του πραγματογνώμων της αστυνομίας.
Στην συνέχεια μίλησα και με το νομικό τμήμα της ασφαλιστικής μου εταιρείας και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν περιπτώσεις με υπηρεσιακά κρατικά οχήματα και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι (το γράφουν και μέσα στο συμβόλαιο).
Το θέμα μου είναι, το τι κάνω εγώ από δω και πέρα για να βρω το δίκιο μου ???????
Και τι γίνεται εάν δεν εγκριθούν όλα, πως θα πληρωθώ τα ανταλλακτικά που δεν έχουν συμπεριληφθεί τα οποία είναι κοντά στα 600 ευρω ?????

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

μονο με αγωγη, με δικο σου δικηγορο και με δικη σου πραγματογνωμοσυνη(απο δικο σου πραγματογνωμονα)...

εδω χρειαζονται οι φωτογραφιεσ που σου ειπα να τραβηξεισ σε ολα τα σταδια πριν και μετα την επισκευη...

εννοειται οτι δεν θα στα δικαιολογουσε ολα...

καταρχην ο ανθρωπος θα ειναι μαλλον φαναρτζης απο το νησι, που θα εχει συμβαση με το δημοσιο για τετοιες περιπτωσεις...αν δεν στα δικαιολογησει, δεν θα σε πληρωσουν...

βγαλε πολλες φωτογραφιες, και οταν τις εχεις στειλε μου π.μ. να σου πω πως θα κινηθεις...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από lyon »

Oπως εχω πει πολλακις, στο Ελληνισταν ειναι καλυτερα να εχεις γνωστους παρα γνωσεις!!! <>3
Ζεις σε μια μικρη σχετικα κοινωνια... ισως ειναι ευκολο να βρεις τον ξαδερφο του κουμπαρου, που ειναι κουνιαδος
με τον αδερφο του αρχηγου της αστυνομιας (ή οποιον αλλο μπορει να παιξει καθοριστικο ρολο)
και να επιταχυνθει η λυση στο προβλημα σου!
Διαφορετικα ο Χρησταρας (chrismorbid) που εχει τις γνωσεις θα σε διαφωτισει!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Τρακαρισμα με αστυνομικο οχημα

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ...

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΖΗΤΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ,ΣΚΑΝΑΡΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΟ ΜΟΥ....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης