Συντονισμός σε γυμνό...?

Τα 1000cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2006
Απάντηση
Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Συντονισμός σε γυμνό...?

Δημοσίευση από Stamos »

Εδώ και καμιά βδομάδα παρατήρησα έναν συντονισμό από κάπου εμπρός από 4500 μέχρι 5000 στροφές...
Δεν ξέρω αν προέρχεται απο κινητήρα (ο φόβος μου) ή από κάπου αλλού.
Το κάνει με όλες τις σχέσεις αν και σε 1η-2α είναι πιό έντονο λόγω μικρότερων αεροδυναμικών θορύβων.
Το θέμα είναι ότι κάθε μέρα νομίζω ότι δυναμώνει αισθητά και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω τα πλάστικα του φαιρινγκάτου για να συντονίζονται.
Αύριο το πάω στον Σταμάτη αλλά οποιαδήποτε εμπειρία ή γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.....

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Συντονισμός σε γυμνό...?

Δημοσίευση από Vassilis »

Δηλαδή κάτι σου τρίζει? Για τσεκαρέτο, ίσως καμιά βίδα θέλει σφίξημο!

Ιδιαίτερα γύρω στις 4500 κάνει συντονισμό το φιλτροκούτι και εάν κάτι είναι να σου τρίξει, θα σου τρίξει! Αλλά με λίγο ψαξιματάκι θα το βρείς.

Στο φαιρινγκάτο τις προάλες που κατέβασα την μάσκα για να σέρβις, όταν την ξαναέβαλα την άφησα να "ακουμπάει" στον λαιμό και την έσφιξα αντί να την ανασηκώσω και να την σφίξω.

Μάντεψε σε ποιες στροφές ακουγόταν το τρίξημο. Επίσης το κλασσικό τρίξημο με το κοντερ.. στις ίδιες στροφές!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Συντονισμός σε γυμνό...?

Δημοσίευση από Stamos »

Το πήγα σήμερα συνεργείο, σφίξαμε τα πλαστικά (δεν έχει και πολλά) αλλά στον γυρισμό ξαναέτριζε. Το κοντέρ είναι αλήθεια ότι δεν το τσέκαρα και έχει κάμποσες βιδούλες που μπορεί να έχουν λασκάρει...
Καιρού επιτρέποντος αύριο θα του ρίξω μιά ματιά.

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Συντονισμός σε γυμνό...?

Δημοσίευση από Vassilis »

Πάντως οταν διάβασα τον τίτλο "Συντονισμός σε γυμνό..?" το μυαλό μου πήγε σε άλλες καταστάσεις! Λές, λέω να έχουμε κανα fazeroπάρτυ με τσίιιπουροούυυζααα? :D :twisted: :D
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Συντονισμός σε γυμνό...?

Δημοσίευση από Stamos »

Τελικά είναι όντως το φιλτροκούτι.....
Το έβγαλα και το ξαναέσφιξα αλλά συνεχίζει. Μόλις τώρα όμως είδα στο service manual ότι οι βίδες του δεν θέλουν σφίξιμο, απλά να πατήσουν, 7Nm η κεντρική στο λαιμό, 1.5Nm οι δύο κάτω πλευρικές και μόλις 0.3Nm οι πάνω πλευρικές.
Και επειδή μισές δουλειές δεν κάνω, αύριο αγορά ροπόκλειδου.....

edit: Μήπως ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα ροπόκλειδα (δυναμόκλειδα) και που μπορώ να βρώ σχετικά φτηνά?


Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ1 Fazer / FZ1”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης