Κατανάλωση fz6...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από barimagas »

Παντως να ξερεις οτι με πολυ γκαζι και μεσα στην Αθηνα και δικαβαλο πανω απο τα 7 λ δυσκολα γραφει. Το λιγοτερο που μου εχει βγαλει μεχρι ρεζερβα ειναι 225 και το max 305!!! Οποτε κατι περιεργο παιζει... θελει ψαξιμο :?

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από 9re9ory »

Φίλε μου εγώ τη χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη,μονοκάβαλο, με χαλαρό γκαζάκι , μπαγκαζιέρα λίγες φορές και για να δω 225χλμ ,πάει να πει οτι το πηγαίνω στα χέρια ψάχνοντας βενζινάδικο.Δεν ξέρω,τι να πω.Μου φαίνεται θα καθυστερήσω λίγο την αλλαγή ελαστικών και θα επισκεφτώ τον μάστορα λείαν συντόμως :( :(!!Thanks πάντως.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Theod »

Το να καίει το FZ6 9+λίτρα/100χλμ ΔΕΝ είναι φυσιολογικό...Είναι γύρω στο 20-30% πάνω από αυτό μιας τυπικής χρήσης...Κάτι πάει στραβά.

Δεν μπορώ να σου πω αν φταίει πάλι το tps ή κάτι άλλο, πάντως φυσιολογικό δεν είναι.
Ψάξτο με τον μάστορά σου ή με κάποιον άλλο αν εκείνος δεν μπορεί να δώσει λύση... :/abwave::)

kostas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 29 Ιαν 2011, 23:20
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από kostas »

γεια σας παιδια...εγω το εχω παρει το μηχανακι εδω κ ενα μηνα..ταξιδι δε το εχω παει ακομα αλλα το μετραω καθε φορα που το γεμιζω κ μου εχει κανει πολλη εντυπωση γιατι μου βγαζει 150 με 160 χλμ μονο...ειναι λογικο???

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από koulis »

@kostas

λογικο δεν ειναι...αλλα πριν την επισκεψη σου σε καποιον μαστορα μετρα σωστα τα χλμ που εχεις διανυσει....
αδειασε το ρεζερβουαρ σου με μια βολτα....ξαναγεμισε το μεχρι πανω ομως ισα που να παιρνει λιγο αερα απο το δαχτυλιδι....ξανακανε μια βολτα καλη κ μολις αναψει η ρεζερβα ξαναγεμισε.....τα λιτρα που θα βαλεις τα διαιρεις με τα χλμ που εχεις διανυσει κ μετα τα πολλαπλασιαζεις με το 100....δλδ εστω οτι συμπληρωσες 15lt κ διενυσες 250χλμ μας κανει:

15/250=0.006Χ100=6lt/100χλμ

:)

να δουμε ποσες ακομη φορες θα πουμε τον τροπο που τα υπολογιζουμε :mrgreen: :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

baggelis -fz 6
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 03 Μαρ 2011, 16:39
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από baggelis -fz 6 »

Αφού διαβασα προσεχτικά τα περισσότερα άθρα σχετικά με τη κατανάλωση της μηχανής μου πρέπει να πω ότι με μια σχετική αισιοδοξία αφού φουλάρισα ξεκίνισα και γω την πορεία μου για το πρώτο άδειασμα και μέτρημα. :!: Εχοντας βεβαια σαν αρχή το γεγονός ότι είναι το πρώτο 10ημερο επαφής μου με τη μοτοσυκλέτα και ίσως κάνω κάποια λάθη πάντως αυτά τα αισιοδοξα 5 με 6,3 λίτρα εντός λεκανοπεδίου χωρίς παρεξήγηση δεν παίζουν +:Shame on you=+:[-X Υπόψιν δεν κυκλοφορώ κέντρο αλλα μενίδι αγίους αναργύρους σχετικά περιφεριακά και χωρίς ιδιαιτερα κολήματα.Η ένδειξη για ρεζέρβα μου αναβόσβησε στα 200κμ και στα 214 έβαλα 26 ευρώ δηλαδή με 1.62το λίτρο έβαλα 16 λίτρα τουτέστιν η κατανάλωση ήρθε στα περίπου 7,5 στα 100 χιλιομετρα.Η μόνη παρασπονδία που έκανα ότι περίπου 50 χιλιομετρα ήταν αττική οδό πήγα και ήρθα παλλήνη και ομολογώ ότι το άνοιξα το μηχανάκι μέχρι τα 210 όχι όμως σε όλη τη διαδρομή.Δεν ξέρω απογοητεύτηκα λίγο το περίμενα ποιο οικονομικό γιατί δεν το κυνηγάω το μηχανάκι γιατι δεν το ξέρω ακόμα. :{}\/?

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: baggelis -fz 6,
μου φαινεται 2 much η καταναλωση σου....εισαι πιο πανω κ απο το 1000αρι fazer ετσι οπως το περιγραφεις.....
πες μας ομως σε τι φασμα στροφων το δουλευες?μεσα στην πολη τα περισσοτερα χλμ....?
μηπως πριν κανεις τη βολτα δεν ηταν full γεματο το ρεζερβουαρ ενω τωρα το φουλαρες για τα καλα...?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

nuke
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 18 Ιουν 2010, 16:16
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από nuke »

baggelis -fz 6 έγραψε:Η μόνη παρασπονδία που έκανα ότι περίπου 50 χιλιομετρα ήταν αττική οδό πήγα και ήρθα παλλήνη και ομολογώ ότι το άνοιξα το μηχανάκι μέχρι τα 210 όχι όμως σε όλη τη διαδρομή.Δεν ξέρω απογοητεύτηκα λίγο το περίμενα ποιο οικονομικό γιατί δεν το κυνηγάω το μηχανάκι γιατι δεν το ξέρω ακόμα. :{}\/?
αν είχες πινακίδα πάνω δε θα απογοητευτείς μόνο από τη κατανάλωση.... :|

baggelis -fz 6
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 03 Μαρ 2011, 16:39
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από baggelis -fz 6 »

:twisted: μπα δε νομίζω στο συγκεκριμένο σημείο δεν εχουν τίποτα χώρια να γνωρίζεται ότι το φιλμ στις κάμερες είναι τόσο ακριβό ώστε άπο ότι ξέρω πάντα μόνο σε ορισμένα σημεία δουλεύει οι υπόλοιπες είναι απλά διαχειρησης κυκλοφορίας.Τώρα όπως έίπα κυκλοφορω μενίδι γενικα προάστοια με τα φανάρια δεν έχω καλές σχέσεις δεν έχω μπλοκαριστεί΄ακόμα.Αφήνω ΄να κάνω και μια δεύτερη μέτρηση αφού αυτή τη φορά σίγουρα φουλάρισε το εργαλείο.Υπόψιν έχουμε χειμώνα όπου πάντα η κατανάλωση είναι τσιμπημένη λόγο προθέρμανσης της μηχανής και το γενονός ότι είμαι και 100 κιλά αηδία που έλεγε και ο ζήκος απο την ελληνική ταινία.Τώρα ότι αφορά το φάσμα στροφών παιδιά δεν έχω περάσει τις 6000στροφές πλιν της βόλτας στη παλλήνη που σας είπα.Αλλά πρέπει να αναφέρω ότι στο προηγούμενο μηχανάκι ένα 500ρι χόντα η κατανάλωση ήταν περίπου 5.5 λίτρα με 57 άλογα,αυτό βγάζει 98 ε ρε παιδια δεν είναι φυσιολογικό να καίει περισσότερα εδω μέσα? <>2 Ισως και παλι να μην το είχα φουλάρει σωστά αλλά κάτω απο 6 λίτρα εντός ΄πόλης ξαναλέω είναι υπερβολή μακάρι να κάνω λάθος :roll:

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από musicman »

φιλε εγώ σε ταξιδι βγαζω 300 χμ περιπου τωρα απο οτι υπολογιζω γυρω στα 5,5 και κατι ψιλα πρεπει να καιει εντελως μπακαλιστικα

baggelis -fz 6
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 03 Μαρ 2011, 16:39
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από baggelis -fz 6 »

Αδελφέ αυτό το νούμερο σε συνθήκες εθνικής με 140-160κμ μου ακουγεται εντελως φυσιολογικό.Σχετικά με αθήνα είχαμε μια διαφορά ότι 5,5 λίτρα εντός πόλης δεν είναι εφικτα
+:Liar=+::---)

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από swtirakos600 »

Εντός της Αθήνας, είτε με συνθήκες μποτιλιαρίσματος (το μεσημέρι) είτε με συνθήκες άδειου δρόμου (νωρίς το πρωί),
η κατανάλωση που έχω είναι 5 lt / 100 km . Όμως μιλάω για ΗΡEΜΗ οδήγηση :saintn:
... και σπάνια μερικά σπιναρίσματα και νευρικές γκαζιές. <>1
Αυτή η κατανάλωση που σου λέω είναι σίγουρη. Κάνω μετρήσεις συνέχεια και κατά μέσο όρο έχω 5 lt / 100 km.
:/abwave::)

Υ.Γ.: στην εθνική, με ταχύτητες από 130kmh και πάνω, η κατανάλωση είναι τουλάχιστον 5,5 lt / 100km. +:Whistle=+::-
Ζήτω το ABS !!
Σώζει ζωές !!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

swtirakos600

Κινούμε κυρίως στην εθνική οδό .Μένω Μοσχάτο και δουλεύω κοντά στα κτελ Κηφισού .Χωρίς να περάσω καμιά φορά της 6.000 στροφές .Με πάντα προοδευτικό άνοιγμα του γκαζιού και μονοκάβαλος στο 80% των χιλιομέτρων και δεν έχω καταφέρει να πέσω κάτω από 6.5 +:Think=+::-k
Πόσα χιλιόμετρα σου βγάζει δηλαδή μέσα στην Αθήνα ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
alexo4562
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ 19 Ιαν 2009, 14:34
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από alexo4562 »

Μεσα στην αθηνα....με ανοιγματακια...δεν πεφτω κατω απο 7-7.5L/100χλμ .... +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)

Ταξιδι...με ταχυτητες 140-160....και ανοιγματα παλι...6 με 6.2... +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από swtirakos600 »

ALIEN-3- έγραψε:swtirakos600

Κινούμε κυρίως στην εθνική οδό .Μένω Μοσχάτο και δουλεύω κοντά στα κτελ Κηφισού .Χωρίς να περάσω καμιά φορά της 6.000 στροφές .Με πάντα προοδευτικό άνοιγμα του γκαζιού και μονοκάβαλος στο 80% των χιλιομέτρων και δεν έχω καταφέρει να πέσω κάτω από 6.5 +:Think=+::-k
Πόσα χιλιόμετρα σου βγάζει δηλαδή μέσα στην Αθήνα ?
Μέσα στην Αθήνα μου βγάζει περίπου 320 με 330 χιλιόμετρα.
Και όταν πάω στο βενζινάδικο και φουλάρω, γεμίζει με 16,5 λίτρα περίπου
(δηλαδή αναβοσβείνει η τελευταία παυλίτσα, αλλά δεν καταναλώνω όλη την ρεζέρβα).
Γενικά πάω πολύ χαλαρά. Μέσα στην πόλη πάω με 5η - 6η σχέση στο κιβώτιο και χαμιλές στροφές.
:/abwave::)
Ζήτω το ABS !!
Σώζει ζωές !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες