Κατανάλωση fz6...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

7 λίτρα στα εκατό για χρήση εντός Αττικής .Κινούμε κυρίως Μοσχάτο-Κτελ Κηφισού .Με αρκετά ήρεμη οδήγηση . Θα περίμενα 6 με 6,5 .Εσάς πως σας φαίνεται ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
isidoros
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ 29 Ιουν 2009, 00:10
Model: Other
Model year: 2012
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από isidoros »

απο προχθες που φουλαρα με 100αρα εχω κανει περιπου 260χλμ (Πειραια-Κρυονερι-Πειραια 3φορες αρα χλμ.σχετικα ανετα οχι με κινηση) και ειμαι στην τελευταια παυλα βενζινης ακομη δεν εχει αναψει για ρεζερβα,αρα παιζει ρολο στην καταναλωση που γινονται τα χιλιομετρα εντος πολης η καταναλωση ειναι μεγαλη

Άβαταρ μέλους
isidoros
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ 29 Ιουν 2009, 00:10
Model: Other
Model year: 2012
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από isidoros »

το λαμπακι ρεζερβας που αναβοσβηνει και μπαινει το f-trip αναψε στα 280χλμ. στα 320 ξαναφουλαρα και πηρε 16,9λιτρα σχεεδον 17λιτρα αρα εαν το πηγαινα μεχρι να αδειασει πιστευω θα εκανα ακομη αλλα 30-40 χλμ.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

πως καταφέρεις να έχεις 6λιτρα κατανάλωση ρε θηρίο?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
isidoros
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ 29 Ιουν 2009, 00:10
Model: Other
Model year: 2012
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από isidoros »

και να φανταστεις οτι απο τις 4 φορες που ανεβηκα κρυονερι τις 3 πρωτες σε κατι καλες ευθειες μετα τον κομβο κηφισιας μεχρι την εξοδο για κρυονερι αγιο στεφανο το ανοιξα 210,220,210 με 6 ταχυτητα ανεβαζα σιγα σιγα τις στροφες αλλα μετα τις 7.000στρ/λεπτο το μηχανακι αγριευει ωραια και τωρα με τα νεα λαστιχα βεντουζαρει.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από koulis »

17λιτρα / 320 χλμ = 5.3λιτρα στα 100....κ ανοιξες κ 2 φορες στα 220.... +:Think=+::-k
πολυ καλο για να ειναι αληθινο...πραγματικα θα ηθελα να οδηγησω ενα fz6 να το διαπιστωσω ιδιοις ομασοι :roll:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Εγώ το πάω σαν κότα και έχω 7 πάντως .Μήπως πρέπει να του κάνω τίποτα? Κάτι διάβασα για συγχρονισμό TPS.........
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Ri3per

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Ri3per »

Καλημερα σε ολους,ρε παιδια εχω τρελαθει με αυτα που διαβαζω
εγω εχω FZ6n 04' και για παραδειγμα εχθες εβαλα 6.58 Λιτρα και απο εχει που αναβοσβηνε το λαμπακι της βενζινης ενω ειχα διανυσει με την ρεζερβα 30 χλμ,μου ανεβηκε 3 γραμμες και εκανα συνολλικα απο εκεινη την ωρα σχεδον 70 χλμ με ταχυτητα 90-100 και εχω 1 γραμμη τωρα?τι παιζει?
η αληθεια ειναι οτι περιμενω το ανταλλακτικο για το tps αλλα μηπως φταει και τπτ αλλο?πχ φιλτρο αερα?

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Το TPS δικαιολογεί αυξημένη κατανάλωση...

Έτσι όπως μας τα έγραψες παραπάνω είναι λίγο δύσκολο να ξέρεις πόσα από τα 6,58 λίτρα που έβαλες καταναλώθηκαν...

Περίμενε το ανταλλακτικό, γέμισε ως τη σήτα και μέτρα την κατανάλωση (δες και το 1ο post)... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από dimitrisfz »

@ Ri3per


Φιλε μου, ολοι σου λενε οτι μετρας λαθος την καταναλωση σου και συνεχιζεις να κανεις την ιδια τακτικη και προβληματιζεσαι τι γινεται με την μηχανη σου αδικα.
Προσωπικα νομιζω οτι αγχωνεσαι αβασιμα.

Γεμισε το μεχρι τα μπουνια λεμε....καψε ολο το ρεζερβουαρ μεχρι ρεζερβα και ξαναγεμισε το μεχρι τα μπουνια.

Δες τα χλμ που εχεις κανει με τα λιτρα που γεμισες στο 2ο γεμισμα και εκει θα ξερεις με ακριβεια τι εκαψες.

Αν οντως καις οσο λες μετα απο αυτο, τοτε αγχωσου δικαιολογημενα.

Φιλικα :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
emperor
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ 2010, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από emperor »

εμενα παντως για μεσα στην πολη (Βολος) σταματα ξεκινα φαναρια και τα σχετικα απο γεματος (σιτα) μεχρι να μου αναψει η ρεζερβα εβγαλε 220χλμ...πιστευω για μεσα στην πολη καλα ειναι!!

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από 9re9ory »

Παίδες καλημέρα.Είχα ξαναποστάρει στο θέμα,λόγω τεράστιας κατανάλωσης (140χλμ. μου έβγαλε ενα ντεπόζιτο!!!) ,και αφού άλλαξα το TPS(δεν είχε αλλαχτεί), είδα αρκετή βελτίωση. Τώρα,μετά απο περίπου 3 μήνες απο την αλλαγή και έχοντας μετρήσει αρκετές φορές την κατανάλωση με τον τρόπο που έχετε αναφέρει ,είδα οτι βρίσκομαι περίπου στα 9+ λ/100χλμ.Επίσης παρατηρώ "μυρωδιά" στην εξάτμιση. Ακόμα πιστεύω οτι κινούμαι με τσιμπημένη κατανάλωση, γι αυτό και θέλω να πάω το μηχανάκι για καυσανάλυση και ίσως ρύθμιση των C.(μιας και απ΄οτι γνωρίζω παίζουν ρόλο στο μίγμα).Έχει κάνει κανείς τις παραπάνω εργασίες ώστε να με ενημερώσει περίπου για το κόστος??( Σε συνεργείο Yamaha το πάω).
Το fazerακι είναι του 04΄ , έχει 42,00+ χλμ. και κινείται κυρίως εντός πόλης .Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από swtirakos600 »

9 lt / 100km είναι πράγματι υψηλή κατανάλωση :shock: ακόμα και για μέσα στην πόλη...
Πιο νορμάλ νούμερα είναι από 5 έως 7 lt / 100km
:/abwave::)

Μήπως να πας να ξαναδεις το TPS :?: +:Think=+::-k
Ζήτω το ABS !!
Σώζει ζωές !!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από leras »

βαλβιδες και γενικα σερβις των 40000 εχεις κανει?
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από 9re9ory »

Το μηχανάκι έχει κάνει service στα 40.000χλμ.(στην Yamaha στον Πειραιά) , με ρύθμιση βαλβίδων και οτι έχει γενικά το μεγάλο service. Και τότε άλλαξα και το TPS. Να μου έκατσε πάλι ελλατωματικό TPS δεν νομίζω, γιατί δεν έχω ούτε σβησίματα, ούτε σκαμπανεβάζματα στις στροφές.(Όχι οτι είναι απαραίτητο βέβαια).! Γι αυτό σκέφτηκα για καυσανάλυση.Και επειδή θέλω να του βάλω λάστιχα τώρα,γι αυτό ρωτάω το κόστος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες