Κατανάλωση fz6...

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Δεν φταίει (απ' όσα λες) το άνοιγμα του γκαζιού.. κι επειδή βγάζεις κάτω από 200Km μ' ένα γέμισμα, ρωτώ:
1. Καυσανάλυση-μίγματα έκανες/έγινε;
2. Μια που είσαι και Πειραιά, δεν επισκέπτεσαι τον επίσημο με τη λέσχη μας, έμπιστο κι εξουσιοδοτημένο μηχανικό Yamaha;
3. Το Powercommander κλπ μπλιμπλίκια, να τα εξαφανίσεις από τη μηχανή, να έχεις τον καταλύτη στη θέση του κι όλα να είναι όσο πιο "μαμά" γίνεται, δεν το συζητάς καθόλου;
+:Think=+::-k
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από jskf16 »

panas έγραψε: Αφού απογοητεύτηκα πάλι έβαλα ενα Powercommander ώστε να μπορέσω να ελέγξω καλύτερα τα μίγματα και να καταλάβω τι συμβαίνει. Η κατανάλωση βέβαια έγινε ακόμα χειρότερη μιας και ακόμα το χαρτογραφώ με το auto tuner και επεσε στα 150-160 χλμ / 16 λιτρα. Απο τη προηγούμενη βδομάδα ξαφνικά μου κάνει κάποια παιξίματα στο ρελαντί και όταν πάω να ανεβάσω στροφές μέχρις τις 2.500 σαλ μπορεί να μη δώσει ανάφλεξη με τη μια και να κάνει ενα πεταγαματακι.. και η οικονομία έπιασε ακόμα ποιο κατήφορο με 130-140 χλμ / 16 λιτρα.
Αυτα φιλε μου δε γινονται! Δηλαδη αγορασες ενα auto tuner , του εδωσες ενα target air-fuel map,δηλαδη ποσο αερα θες σε αναλογια με το καυσιμο προσεξε αναλογα με τις στροφες του κινητηρα για τον υπαρχοντα χαρτη που εχεις!!! Δε γινεται , φαινεται οτι η μηχανη σου δουλευει οτι να ναι!Ακριβως επειδη δε μπορεις να τα ελεγξεις τα μιγματα εχει γινει ενα μπαχαλο στο ψεκασμο της.

Προσωπικα θα τα ξηλωνα ολα τα μπλιμπλικια , θα του εβαζα ενα ωραιοτατο oem φιλτρακι μαζι με μια καυσαναλυσουλα και θα ημουν αρχοντας! Η λυση ειναι απλη και εσυ παιδευσαι αδικα :(

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από sakisart »

Ισως φανει χαζο :) Ρεζέρβα θεωρείται οτι μπαίνει απο τη στιγμή που αναβοσβηνει το κουτάκι και βγαίνει το F;

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Vlasis »

Ακριβως!!!!!!!!

ZoumpoukosP
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 30 Ιαν 2009, 20:14
Model: -
Τοποθεσία: Μακρυνάρα Λακωνίας
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από ZoumpoukosP »

Μόλις ξαναπήρα το fazerάκι μου και έκανα επιτέλους ένα ταξίδι της προκοπής.
Από Λακωνία μέχρι Θεσσαλονίκη έκανα 790 χιλιόμετρα και έκαψα 44,1 λίτρα απλής αμόλυβδης.
Δηλαδή είχα μέση κατανάλωση 5,58 lt/100χλμ.
Οδήγηση ξεκούραστη, δηλαδή έως 8,000 στροφές (150 χαω) με λίγους κόφτες κυρίως μετά από διόδια και 3-4 τελικές.
Θεωρώ αξιοπρεπέστατες τιμές.
Να αναφέρω ότι μόλις είχα αλλάξει λάδια και μπουζί.

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Makman »

Να γραψω και εγω 2 τελευταιες μετρησεις (Τις δυο προηγουμενες, δεν ειχα μετρησει). Η μια, μεικτη οδηγηση με περισσοτερο πολη, 6,8/100.
Η δευτερη μονο πολη 8,2/100 .Γενικα, ψιλοηρεμη οδηγηση.
Χμμμμμ......δεν ειναι καπως πολλα;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Επειδή οι τρόποι μετρησεων μπορει ναναι σωστοι κ λαθος.


Να ρωτήσω κατι. Απο φουλ γεμισμα, εως την σιτα, μεχρι ρεζερβα...ποσα χλμ εκανες;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Solomon »

Ή δεν μετράς σωστά ή έχεις το χιλιαρι κ δεν το έχεις πάρει χαμπαρι. 8αρια στη πόλη κ όχι με ήρεμη οδήγηση έχω εγώ με το 950

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από sakisart »

Μέσα στην πόλη έχω 6-6.5l και εξώ 5l περίπου. Όπως λένε τα παιδιά ή μετράς λάθος ή συμβαίνει κάτι άλλο.

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Makman »

Ολες οι αποψεις δεκτες χεχεχεχε.
Μετραω με τον εναν και σωστο τροπο.Παρακολουθω καταναλωσεις συνεχως σε οτι τροχοφορο ειχα-εχω. :D
Γεμισμα με γεμισμα και τα λιτρα δια τις εκατονταδες των χιλιομετρων.Παρ ολη την προυπηρεσια μου στα μετρηματα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα να κανω κατι λαθος.Ουδης αλαθητος.
SoR Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να ηταν γυρω στα 240km.
Sakis προτιμω να κανω λαθος, απο το να συμβαινει "κατι αλλο".Συμφωνεις;
Συνονοματε Solomon ειναι σιγουρα το 600αρι :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τοτε εισαι καλα...δες κ τις προηγουμενες σελιδες...πανω κατω τα ιδια χλμ βγαζουμε
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από necromanthus »

Καλά τα νούμερα που αναφέρεις μου φαίνονται εξωπραγματικά :shock: . Ακόμα και τώρα το χειμώνα που κάνω μικρές αποστάσεις η κατανάλωση σπάνια περνάει τα 7lt/100km. Επίσης φαντάσου οτι τα περισσότερα χλμ τα κάνω διπλός. Ιδιαίτερα σε ταξίδια το μηχανάκι αν δεν έχει απότομα ξεσπάσματα και δουλεύει σε σταθερή ταχύτητα είναι αρκετά οικονομικό (για 600άρι τετρακίλυνδρο πάντα 8) )

Παρακάτω θα βρεις τις δικές μου καταναλώσεις που καταγράφω κάθε φορά που βάζω βενζίνη στην εφαρμογή Fuel Log

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Να το θεσω αλλιως...

Εαν κανεις 200χλμ με 15 λιτρα (μετα θεωρητικα μπαινει ρεζερβα) τοτε 200/15=13.3333...
Δλδ 13.333/2 (ωστε να δεις ανα 100χλμ τι εκανες) τοτε. Βγαινει 6.666...

Αν εσυ εκανες παραπανω απο 200χλμ, τοτε εισαι κατω απο 6.66/100.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από Makman »

Ειχα κανει 243km και εβαλα 16,5 λιτρα.Στην τελευταια μετρηση, εβαλα 13,4 λιτρα και ειχα κανει 163 km.
Σημερα που το κοιταγα η τριτη παυλα (οκ δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο, ενδεικτικα το αναφερω) εσβησε στα 126km τα οποια εγιναν πηγαινε-ελα Νεα Σμυρνη- Λαυριο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Παρ 16 Δεκ 2016, 23:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις! Τα επομενα θα διαγραφονται!

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση fz6...

Δημοσίευση από dimitris pap »

Άντε ρε με τις καταναλώσεις σας :D
Πάρτε το....1000αρι να μην ασχολειστε καθολου +:Dancing=+:\:D/

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης