κατανάλωση

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
DAYWALKER

Δημοσίευση από DAYWALKER »

Φιλε H.A.Balafoutre κι ομως τετοια καταναλωση!!!!αφου να φανταστεις πλεον το μηχανακι αμα το σκασεις βγαζει μαυρο καπνο(απουσια οξυγονου για τοσο πλουσιο μειγμα)!!τελος παντων τωρα το εχω σε ακινησια για να μην τα καπνησει ολα!!

απορια:ειναι δυνατον να περιμενω το γ$#%^$ TPS ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ!?!? :x

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

Νέα στοιχεία.
Αθήνα - Πύλος 280χλμ
Δικάβαλος στο πήγαινε και όπου μπορούσα (μέχρι Τρίπολη συνέχεια) του τα έχωνα. 140-160 Μετα τη Τρίπολη πήγαινα όσο μπορούσα. Ένα τεπόζιτο δεν μου έφτασε, και πριν την Καλαμάτα φουλάρισα.
Στην επιστροφή γύρναγα πάλι δικάβαλος αλλά είχα παρέα ένα BMW GS650 Dakar. Είπαμε να γυρίσουμε παρέα οπότε ο φίλος πήγαινε μπροστά και εγώ ακολουθουσα. Πάνω από 130 δεν πήγα σε όλη την διαδρομή. Το αποτέλεσμα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!!!!!
Έκαψα τα 2/3 του τεπόζιτου.
Και έχω και το "κακό" το TPS ακόμη επάνω.....
Έπαθα...
Η απουσία αισθητή.

neo

Δημοσίευση από neo »

παιδακια καλημερα διαβαζω αυτα που λετε και απορο...γεμισα το ντεποζιτο και στα 180 αρχισε να φλασαρει ι ρεζερβα...απογοιτευτικα και παω για δευτερη μετρηση....θα επανελθω με τισ νεεσ μετρησεισ!!!

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

neo έγραψε:παιδακια καλημερα διαβαζω αυτα που λετε και απορο...γεμισα το ντεποζιτο και στα 180 αρχισε να φλασαρει ι ρεζερβα...απογοιτευτικα και παω για δευτερη μετρηση....θα επανελθω με τισ νεεσ μετρησεισ!!!
να μην αγχωνεσαι καθολου!!!

αν το πας πλακωμενο(αλλα το ενοω πλακωμενο ε??) συνεχεια .....

μπορει και στα 170 να αρχισει να φλασσαρει η ρεζερβα:shock: :shock:


κατι ξερω που σου λεω..... :oops: :oops:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

teacher

Δημοσίευση από teacher »

Να πώ και εγώ την κατανάλωση που είχα... συνήθως ήταν 200-210Km μέχρι ρεζέρβα. Βέβαια κατεβαίνοντας Τρίπολη πολύ συχνά (168Km) πάντα έμπαινα με ρεζέρβα.
Πλάκα είχε μια ωραία μέρα με τρελό κέφι και χωρίς να κλείσω γκάζι (το εννοώ!!) και αφού είχα φουλάρει κανονικότατα έμεινα από βενζίνη λίγο έξω από την Τρίπολη ενώ είχα διανύσει 160Km (σε 48min όμως)... ωραία αλλά αντιοικονομικά... πολύ αντιοικονομικά!!!!!


αααα ναι είχα και 3 βαλίτσες όμως!!

Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από schumacher_ »

Παιδιά, εγώ έχω παλιότερο Fazer, το 600ρι του 2000 (αυτό με τα τετράγωνα φώτα μπροστά), το οποίο πήρα πριν 10 μέρες περίπου...

Οι ως τώρα επισκέψεις μου σε βενζινάδικα ήταν αρκετές μπορώ να πω (καινούρια μηχανή εξάλλου, να μην τη χαρώ?) και λόγω του παπιού που είχα πριν, τις 2-3 πρώτες φορές μου ήρθε μία λιποθυμία από την κατανάλωση :shock: , αλλά απ'ότι βλέπω και εδώ, κινούμαι αν μη τι άλλο σε φυσιολογικά επίπεδα...

Το manual της μηχανής λέει για 20L ντεπόζιτο (3.5 ρεζέρβα), αλλά ακόμα δεν το έχω φουλάρει... Κάτι 10€ του βάζω και με 10L (περίπου) βενζίνης βγάζω 150-160χμ και όλα σε κίνηση μέσα στην πόλη...

Δηλαδή αν υποθέτω σωστά, σε εθνική φουλαρισμένο θα βγάζει 350ρα άνετα? Μιλάω πάντα για ταχύτητες μέχρι 140km/h...

EDIT: Τώρα παρατήρησα ότι η συζήτηση είναι στο FS6 και όχι στο FZS μέρος του φόρουμ :D

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

schumacher_ έγραψε:Παιδιά, εγώ έχω παλιότερο Fazer, το 600ρι του 2000 (αυτό με τα τετράγωνα φώτα μπροστά), το οποίο πήρα πριν 10 μέρες περίπου...

Οι ως τώρα επισκέψεις μου σε βενζινάδικα ήταν αρκετές μπορώ να πω (καινούρια μηχανή εξάλλου, να μην τη χαρώ?) και λόγω του παπιού που είχα πριν, τις 2-3 πρώτες φορές μου ήρθε μία λιποθυμία από την κατανάλωση :shock: , αλλά απ'ότι βλέπω και εδώ, κινούμαι αν μη τι άλλο σε φυσιολογικά επίπεδα...

Το manual της μηχανής λέει για 20L ντεπόζιτο (3.5 ρεζέρβα), αλλά ακόμα δεν το έχω φουλάρει... Κάτι 10€ του βάζω και με 10L (περίπου) βενζίνης βγάζω 150-160χμ και όλα σε κίνηση μέσα στην πόλη...

Δηλαδή αν υποθέτω σωστά, σε εθνική φουλαρισμένο θα βγάζει 350ρα άνετα? Μιλάω πάντα για ταχύτητες μέχρι 140km/h...

EDIT: Τώρα παρατήρησα ότι η συζήτηση είναι στο FS6 και όχι στο FZS μέρος του φόρουμ :D

Μια χαρά είσαι με 10 λίτρα και 150-160 χλμ πόλης....Δεν είναι παπί...

Στο 2002 που είχα (σχεδόν ίδιο με το δικό σου) σε ταξίδια με 140 εθνική και 110-130 επαρχιακό, έβγαζα 330 χιλιόμετρα (Αθήνα-Αμφιλοχία) με 18,5 λίτρα βενζίνης.....(το 2002 αν θυμάμαι καλά είχε ντεπόζιτο 21 λίτρα...).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theod την Παρ 26 Μάιος 2006, 21:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από schumacher_ »

Theod έγραψε:Μια χαρά είσαι με 10 λίτρα και 150-160 χλμ πόλης....Δεν είναι παπί...

Στο 2002 που είχα (σχεδόν ίδιο με το δικό σου) σε ταξίδια με 140 εθνική και 110-130 επαρχιακό, έβγαζα 330 χιλιόμετρα (Αθήνα-Αμφιλοχία) με 18,5 λίτρα βενζίνης.....(το 2002 αν θυμάμαι καλά είχε ντεπόζιτο 21 λίτρα...).
:D Καλά, δεν περίμενα να είναι το ίδιο τα 95 με τα 7 άλογα... αν το δούμε αναλογικά δηλαδή, καίει πολύ λιγότερο από το παπί!!

Τώρα, σχετικά με τις αποστάσεις που λες, ένα από τα δρομολόγιά μου θα είναι Αθήνα-Βόλος, που είναι 320χμ και γενικά το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες για το θέμα της κατανάλωσης κλπ... Αλλά απ'ότι βλέπω θα γίνει πολύ χαλαρά, τόσο από την άποψη της ταχύτητας, όσο και από την οικονομική... Άσε που περιμένω πώς και πώς το πρώτο ταξιδάκι με τη μηχανή... άντε να δω κι εγώ τι χάνω!! (λίγο offtopic αλλά νταξ'...)

SOULKEEPER

Δημοσίευση από SOULKEEPER »

για διαδρομες στη σαντορινη(ανηφοριτσες κ ανοιγματακια </->/ss4 )εκαψα 14,64λτ για 218,7χμ δηλ.6,69λτ/100χμ.
Τελικα remus,φιλτρο dna,power commander(oxi ρυθμισμενο)
βενζινη εκο 100αρα(δεν εχουμε κ αλλη!!!! :( )
Πλησιαζει ταξιδακι ηρακλειο-χανια οποτε θα επανελθω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης