Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Καλησπέρα στην yamahoparea παιδιά θέλω όσοι έχετε εμπειρίες σχετικές να μου βγάλετε ένα σύνολο αυτόν που θα σας πω, λοιπόν μόλις αγόρασα ένα μεταχειρισμένο από Αθήνα (είμαι από Κιλκίς ήρθε με μεταφορική) έχω πιστωτική κάρτα μέχρι 2,000€ όριο. ήξερα ότι θα πληρώσω πάρα πολλά για την μετέπειτα συντήρηση του, ο άνθρωπος μου είπε ότι ήθελε κάποια πράματα για άλλαγμα, οπως πχ αλυσίδα γενικο σέρβις λαστιχα, όμως παίδες αυτό είχε πολλά περισσότερα πράματα για άλλαγμα που δεν μου τα είχε πει καν. Ξέρω φυσικά και το παραδέχομαι ότι ήταν τραγικό λάθος να πάρω μια μηχανή που είδα μόνο από το viber, απλά ήταν σε πολυ καλή σχετικά τιμή, όμως αυτά τα λιγότερα λεφτά που γλίτωσα θα τα πληρώσω τωρα δίπλα, δεν με πειράζει όμως διότι όπως είπα έχω πιστωτική κάρτα με όριο 2,000€ και θα τα δίνω λίγα λίγα κάθε μήνα, το μαγαζί δέχεται πληρωμή με πιστωτική κάρτα ρώτησα, λοιπόν ολες αυτές η θα έλεγα υπερβολικές αλλαγές θα γίνουν στην yamaha μερεμετσακης, ότι πω παρακάτω φυσικά θα ειναι γνήσιο αφού το πήγα στην αντιπροσωπεία, ξεκινάω παίδες και βγάλτε ενα χοντρικο σύνολο φυσικά 100€ πάνω και 100€ κάτω δεν με απασχολεί, λοιπον 1 λαστιχα μπρος πίσω, 2 τακακια μπρος πίσω 3 δισκοπλακα πισω άλλαγμα ( έχει φαγωθεί γιατί δεν άλλαξε ο προηγούμενος τα τακάκια και με την σειρά του φαγωσε ολο τον δίσκο,)4 ρυθμισει βαλβίδων έχει 42,000 km 5 τεντωτηρας καδενας, 6 αλυσίδα 7 γενικο σέρβις φίλτρο λαδιού φίλτρο αέρα μπουζί λάδια 2,8 λίτρα, και τώρα πάω στα περιφερειακά που θέλω να αλλάξω εγώ για αισθητικούς λόγους κάποια από αυτά, 8 χειρολαβες διότι κολλάνε τα χέρια μου όταν τα πιάνω, 9 μανετες ρυθμιζόμενες γιατί αυτές που έχει η αρχικές είναι τραγικές, 10 δεξί καπάκι κινητήρα ένα μικρούλικο που είναι είναι ραγισμένο, 11 ανατομικη σελα Tονη μπάτζιο, και το τελευταίο είναι τα φλασακια μπρος πίσω ποιο μικρά ποιο ωραία, η αισθητική λόγοι που είχα πει, λοιπόν παίδες αυτα ειναι όλα, στην αρχή ημουν άνετος αλλά μετά δηλαδή τώρα άρχισε να με πιάνει κρύος ιδρώτας γιατί έχω διαβάσει αρκετά εδωμεσα και έχω καταλάβει ότι η αντιπροσωπειες βαράνε στα αυτιά, και λέω στον εαυτό μου βρες μπας και δεν φτάσουν τα 2,000€ όριο που έχω στην πιστωτική visa τις εθνικής, για πέστε μου ρε παίδες θα φτάσουν τα 2,000€ τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Kaido_with_yamaha έγραψε:
Δευ 17 Ιαν 2022, 16:59
Καλησπέρα στην yamahoparea παιδιά θέλω όσοι έχετε εμπειρίες σχετικές να μου βγάλετε ένα σύνολο αυτόν που θα σας πω, λοιπόν μόλις αγόρασα ένα μεταχειρισμένο από Αθήνα (είμαι από Κιλκίς ήρθε με μεταφορική) έχω πιστωτική κάρτα μέχρι 2,000€ όριο. ήξερα ότι θα πληρώσω πάρα πολλά για την μετέπειτα συντήρηση του, ο άνθρωπος μου είπε ότι ήθελε κάποια πράματα για άλλαγμα, οπως πχ αλυσίδα γενικο σέρβις λαστιχα, όμως παίδες αυτό είχε πολλά περισσότερα πράματα για άλλαγμα που δεν μου τα είχε πει καν. Ξέρω φυσικά και το παραδέχομαι ότι ήταν τραγικό λάθος να πάρω μια μηχανή που είδα μόνο από το viber, απλά ήταν σε πολυ καλή σχετικά τιμή, όμως αυτά τα λιγότερα λεφτά που γλίτωσα θα τα πληρώσω τωρα δίπλα, δεν με πειράζει όμως διότι όπως είπα έχω πιστωτική κάρτα με όριο 2,000€ και θα τα δίνω λίγα λίγα κάθε μήνα, το μαγαζί δέχεται πληρωμή με πιστωτική κάρτα ρώτησα, λοιπόν ολες αυτές η θα έλεγα υπερβολικές αλλαγές θα γίνουν στην yamaha μερεμετσακης, ότι πω παρακάτω φυσικά θα ειναι γνήσιο αφού το πήγα στην αντιπροσωπεία, ξεκινάω παίδες και βγάλτε ενα χοντρικο σύνολο φυσικά 100€ πάνω και 100€ κάτω δεν με απασχολεί, λοιπον 1 λαστιχα μπρος πίσω, 2 τακακια μπρος πίσω 3 δισκοπλακα πισω άλλαγμα ( έχει φαγωθεί γιατί δεν άλλαξε ο προηγούμενος τα τακάκια και με την σειρά του φαγωσε ολο τον δίσκο) 4 ρυθμισει βαλβίδων έχει 42,000 km 5 τεντωτηρας καδενας, 6 αλυσίδα 7 γενικο σέρβις φίλτρο λαδιού φίλτρο αέρα μπουζί λάδια 2,8 λίτρα, και τώρα πάω στα περιφερειακά που θέλω να αλλάξω εγώ για αισθητικούς λόγους κάποια από αυτά, 8 χειρολαβες διότι κολλάνε τα χέρια μου όταν τα πιάνω, 9 μανετες ρυθμιζόμενες γιατί αυτές που έχει η αρχικές είναι τραγικές, 10 δεξί καπάκι κινητήρα ένα μικρούλικο που είναι είναι ραγισμένο, 11 ανατομικη σελα Tονη μπάτζιο, και το τελευταίο είναι τα φλασακια μπρος πίσω ποιο μικρά ποιο ωραία, η αισθητική λόγοι που είχα πει, λοιπόν παίδες αυτα ειναι όλα, στην αρχή ημουν άνετος αλλά μετά δηλαδή τώρα άρχισε να με πιάνει κρύος ιδρώτας γιατί έχω διαβάσει αρκετά εδωμεσα και έχω καταλάβει ότι η αντιπροσωπειες βαράνε στα αυτιά, και λέω στον εαυτό μου βρες μπας και δεν φτάσουν τα 2,000€ όριο που έχω στην πιστωτική visa τις εθνικής, για πέστε μου ρε παίδες θα φτάσουν τα 2,000€ τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από AndStuff »

Αρχικα το δευτερο ποστ δε βλεπω τι λογο υπαρξης εχει! Καλο ειναι επισης οταν γραφεις εκθεσεις στο φορουμ, να τακτοποιησεις λιγο το ποστ, για να μπορει να το διαβασει το κοινο ευκολα...

Πολυ χοντρικα, με ολα αυτα που θες/πρεπει να αλλαξεις, εισαι σιγουρα πανω απο χιλιαρικο, ισως και ευκολα 1,5... Για τα ανταλλακτικα/εργασια μπορεις παρα πολυ απλα να ρωτησεις τιμη στο συνεργειο. Δεδομενου οτι ειναι επισημο Yamaha, το πολυ σε 5 λεπτα μπορει να σου πει τιμη (με πολυ μεγαλη ακριβεια, αν δε προκυψουν και αλλα οταν ανοιχτει ο κινητηρας).
Τωρα τα λαστιχα, grips, σελα, μανετες, ειναι καθαρα θεμα επιλογης, οποτε καταλαβαινεις οτι και οι τιμες εχουν τεραστιο ευρος!
Δε θα μου εκανε καθολου εντυπωση παντως να φτασεις το οριο της πιστωτικης σου με ολες αυτες τις δουλειες.

ΥΓ: αν αγορασες τη μηχανη πανω απο 1μιση χιλιαρικο, ισως να σκεφτεις να την ξαναδωσεις (ισως και για ανταλλακτικα αν εχει τοσα θεματα) και αν βρεις εξαρχης μια πιο σωστη!

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Σε ευχάριστο για την απάντηση, την μηχανή την πήρα 2,000€ Εντωμεταξύ μπερδευτηκα και δημοσίευσα άλλη μια φορα ότι είπα γιατί ήθελα να κάνω επεξεργασία για να αλλάξω κατι που είπα λαθος και μπερδεύτηκα και το ξανα δημοσίευσα, οντως δεν τα πάω καλά με τα γράμματα αναγκάστηκα παλιά να αφήσω τα σχολεία για οικογένεια προβλήματα που είχαμε, άρα αυτό που φοβόμουν θα ειναι κοντά στο 2 χιλιαρο, δεν θέλω να με αναγκάσει να χρησιμοποιήσω την δεύτερη Mastercard που έχω με επισεις 2,000€ μακάρι να μην ξεφυγη πάνω από το 2 χιλιαρο, φίλε μου επειδή έχω είδη μπει στο χώρο θα χορέψω τι να κάνω, αν την δωσο τώρα έτσι όπως είναι με το ζόρι θα την πάρουν 2,000€, και συγνώμη για όλους που διαβάζουν την δημοσιεύσει μου προσπαθώ όσο μπορώ να τα γράφω όσο καλύτερα μπορώ αλλά δεν τα πάω καλά, τουλάχιστον μετά από ολλω αυτό η μηχανή θα γίνει καινούργια. :D και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα και να την δωσο φίλε μου 1500 πες το πολύ 2000€ τα ίδια λεφτά που θα δωσο για να φτιάξω την μηχανή, τα ίδια λεφτά θα χρειαστούν για να πάρω μια με καλή κατάσταση, γιατί όπως ξέρετε ολλοι κάτω από 3,000€ καλο s2 δεν βρίσκεις, οπότε λέω είναι το ίδιο να την δώσω και να δώσω + αλλά τόσα λεφτά για να πάρω μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση, έτσι μου δίνεται και η δυνατότητα να πληρώσω με πιστωτική =δόσεις. Οποία μηχανή και να επερνα εκτός εμπορα θα ήθελε τα λεφτά μετρητά χωρίς πιστωτικές, οπότε και σε αυτό τον τομέα με συμφέρει ξανα, ξέρω όμως φιλαράκι ότι μετά από αυτά τα πολλά λεφτά που θα σκάσω στην yamaha θα ξερω ότι θα έχω εγγυήσεις και χαρτιά πως ότι γίνει κατι χωρις να φταιω θα έχω μια κάλυψη τουλάχιστον, και επισεις αφού θα έχω αλλάξει σχεδόν τα πάντα από εδώ και πέρα θα με νοιάζουν μόνο τα τυπικά σέρβις τις μηχανης.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από SoR_gr »

θα προσπαθήσω να σουλουπώσω/συγκεντρώσω τις πληροφορίες και αυτά που θές:

- ΕΛΑΣΤΙΚΑ βρίσκεις με 200-300ε. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ισως δεν χρειάζεται να τα κάνεις στον μερεμετσάκη γιατί αυτός θα βάλει ενα καπέλο για την δουλειά του. eκτός αμα σου πει ακριβώς κόστος για βγαλε-βάλε λάστιχα και βγαίνουν τα ίδια απο ενα λαστιχάδικο (κάνουν κ αυτά δόσεις). Μην ξεχνάς οτι η γιαμάχα δουλεύει με ΕΡΓΑΤΟΩΡΑ. ειτε σου αλλάξει λάστιχα είτε σου πλύνει την μοτοσυκλέτα που λέει ο λόγος, η εργατοώρα έχει στάνταρ τιμή.

Λάδια φίλτρα μπουζί ξύδια φρένα κλπ και γενικά περι συντήρησης...είναι ανάλογα τι χρειάζεται η μοτο σου, οτι πει η αντιπροσωπεία αν δεν εχεις γνώσεις και εμπειρία για να πάρεις την ευθύνη να κανεις κάτι άλλο. (εννοώ οτι πχ εγώ που δεν πάω αντιπροσωπεία, είναι δική μου ευθύνη αν στο τέλος πληρώσω περισσότερα ή λιγότερα).
λάδια -35 με 40ε
μπουζί 35 με 40ε
φιλτρο λαδιου 13ε
φιλτρο αερα 10 με 20ε
τακάκια 40ε πισω 80ε μπροστά
βαλβίδες κάνα 120αρι;; συνηθως το κανω μαζί με άλλες εργασίες για χαμηλότερο κόστος
δισκόλπλακα - ισως παρεις aftermarket πχ artrax με 30-40ε αλλα δεν ξέρω αν θα την παρει ο μερεμετσακης. συνηθως μερικες αφτερμαρκετ δεν ταιριαζουν 100% οπότε αφτερμαρκετ ψάχνεις με δείγμα (βγάζεις τη παλια και πας και ψάνεις ιδια). Αν σου πει κανα 50αρικο η γνήσια ειναι πολυ καλα.

Μανέτες - εγω φοράω κάποιες που πήρα απο το ebay καποτε 20ε. Οι μανέτες ξεκινούν απο 20ε οι κινεζιές και μπορεί να φτάσουν 100ε για πλάκα.

Το ιδιο και τα grips(χειρολαβες). υπάρχουν κάποια με 10-20ε θα προτεινα να παρεις τπτ τετοια γιατι μπορει να μη σε βολευουν και να θες να τα αλλαξεις παλι.

ανατομική σέλα 70-110ε ανάλογα...

αλυσιδογράναζα 175-200ε

φλασακια δεν ξέρω, δεν θα τα αλλαζα αν δεν είχα $$ τώρα. Συνήθως θα θες 25ε για το ενα για να παρεις καλα.Αν πάρεις φθηνά θα χαλάσουν σύντομα.

καπάκι κινητηρα δεν γνωρίζω...

κάνε τα μαθηματικά και λογικά θα προστεθεί η εργασία του μερεμετσάκη...Οι τιμες ειναι στο περίπου οτι θυμαμαι απο αυτά που έχω αλλάξει τα προηγούμενα χρόνια.

Μου κάνει εντύπωση πως στα 42.000χλμ θέλει τεντωτήρα. Συνηθως στα 80-100.000 αλλάζεις τεντωτήρα + καδένα εκκεντροφόρου μαζί. Δεν ξέρω αν το μηχανάκι μπορεί να έχει πειραγμένα χλμ ή αν προκύψει και η καδένα αργότερα. Το τεντωτήρας βγαινει-μπαίνει εύκολα ενώ η καδένα έχει εργασία για να αλλαχτεί. Την τελευταία φορά που τα άλλαξα πριν μερικά χρόνια πλήρωσα περίπου 110 τεντωτήρα και 40 την καδένα (νομίζω).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SoR_gr την Τρί 18 Ιαν 2022, 11:23, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Solomon »

Ότι λέει ο Γιώργος από πάνω συμφωνώ.
Από την άλλην, σίγουρα θα βγει πόσον να το σουλουπωσεις, αλλά θα έχεις ένα πολύ αξιόμαχο μηχανάκι μετά με λίγα χλμ έτοιμο να ξεπεράσει τις 200.000 άνετα.
Οπότε ίσως αξίζει να ασχοληθείς σιγά σιγά να το κάνεις καινούργιο

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Παίδες σας ευχαριστο όλους εκ τον προτέρων από καρδιάς, δεν ρώτησα τιμή γιατί ο μερεμετσακης είπε θα αργήσει να φτιάξει την μηχανή λόγο φόρτου εργασίας που έχει αυτές τις μέρες. Είπε θα χρειαστη να παραγγείλει κάποια πράματα, Μόλις ξεκινήσει να φτιάχνει την μηχανή και δει τι ακριβώς χρειάζεται είπε θα μου βγάλει και ένα σύνολο γενικό, ναι ρε παίδες αυτό θα έχω μετά με κλειστά μάτια μια αξιόλογη μηχανή που θα εχω ησυχω το κεφάλι μου, αξίζει πιστεύω να την φτιάξω από την αρχή για να ξέρω τι έχει αλλαχτεί από πάνω, εντομεταξυ την μηχανή την είχε 55 χρονος γιαυ'το και αυτή η κατάντια τις μηχανής, δεν ασχολούνταν καθόλου με την μηχανή, αυτό που με σιγουρεψε είναι πως η μηχανή δεν έχει ζοριστη καθόλου, (σε θέμα γκαζιού δηλαδή να το πάει τέρμα) δεν το πήγαινε στα κόκκινα καθόλου έλεγε μέχρι 160 είπε το είχε πάει.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλά, το τι λεει ο καθένας μην το λαμβάνεις υπόψη σου. Εδώ σου πούλησε μηχανή που ήθελε 2-3 πραματάκια ενώ μάλλον η μηχανή ειναι σα να μην ειχε κάνει σερβις ποτέ. Τεσπα, δεν υπάρχει λόγος να σκας για το τι έκανες κλπ. Κοίτα να την συμαζεψεις οπως πρέπει και να την κάνεις όπως σου αρέσει για να την ευχαριστηθείς
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Έτσι ακριβός φίλτατε να την ευχαριστηθώ, και μόλις μπήκα για να σας πω να μάθετε το σύνολο τελικά, πριν 1 ώρα με πήρε ο μερεμετσακης και μου είπε σύνολο όλα μαζί με τις εργατοώρες 1800€ μου φάνηκε τσιμπημένη τιμή, επισεις μου είπε ότι το abs ήταν απενεργοποιημενο και ότι θέλει να το ενεργοποιήσει, μαζί με αυτό δηλαδή όλα και με λαστιχα euro 5 Michelin 240 ευρώ λέει όλα σύνολο 1800 € οπότε βάζω 12 άτοκες δόσεις και βγαίνει ακριβός 150€ τον μήνα να δίνω και όλα καλα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από SoR_gr »

έχεις εναν μπούσουλα... αν τυχόν στα έχει και αναλυτικά θα βοηθούσε παραπάνω.
Προφανώς και η εργασία του δεν θα είναι 100 ευρώ... αλλα έστω να ξέρεις τι πληρώνεις.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Δεν μου ειπε αναλυτικά φίλε μου τι πληρώνω πχ σε εργασία και τι σε ανταλλακτικά = περιφερειακά κτλ, απλά είπε σύνολο όλα μαζί βγαίνουν 1800€ Εντωμεταξύ βγήκε και αλλο πρόβλημα είχε σκισμενες τσιμουχες, στις μπροστά μπουκάλες με αποτέλεσμα να χάνει λάδι σιγά σιγά από εκείνο το σημείο, αλλά δεν μου είπε σύνολο πόσο έχει αυτό, παιδιά δεν αγχώνομαι διότι θα πάω στο μαγαζί να τα πληρώσω με την πιστωτική και τότε θα δω τι πλήρωσα και γιατί.. όπως νομίζω λογικά θα έχω κάποια κάλυψη στο θεμα τις εγγυήσεις αν πχ γίνει κατι μηχανικό ( που φυσικά μακάρι να μην γίνει διότι θα πέσει στα μάτια μου η αντιπροσωπεία) παντός οποιος θέλει πληροφορίες για την αντιπροσωπεία μπορεί να μπει στο Google και να πατήσει yamaha μερεμετσακης αξιολογήσεις, πραγματικά έχει 330 αστέρια = αξιολογήσεις και ολλοι λένε τα καλύτερα για την αντιπροσωπεία αυτή, σπάνια θα δεις αρνητικό σχολιασμό.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τσιμουχες κ ξυστρες 50ε, 30ε λαδι κ συν εργασια.

Απο εγγυηση δεν θα πρεπε να περιμενεις κατι. Πηρες μια μοτο που θελει 1800ε να την συνεφερεις... η αντιπροσωπεια θα κανει αυτο που χρειαζεται. Οοοολα αυτα επρεπε να ειχαν γινει σε καποια χρονικη στιγμη τα προηγουμενα χρονια. Αντε με το καλο να ξεμπερδευεις γρηγορα!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Παίδες θα σας στείλω αναλυτικά ότι πλήρωσα μόλις Παρέλαβα την μηχανή
Κιτ αλυσίδα 180 ευρώ
Μπουζι CR9EK τεμάχια 4 από 10 ευρώ
Τεντωτήρας καδένας 185 ευρώ
Φλάντζα τεντωτήρα 1,29
Φίλτρο λαδιού 13, 97
Φίλτρο αέρα 26, 73
Καπάκι αντλίας λαδιού 83, 59
Ελαστικός δακτύλιος 3, 79
Τάπα 7, 04
Φλάντζα καπακιού 14, 22
Τσιμούχα τεμάχια δύο 8,84
Τσιμούχα τεμάχια δύο 14, 47
Τακάκια τεμάχια δύο 45, 87
Δισκόφρενο πίσω 68, 94
Τακάκια τεμάχια δύο 46, 92
Πλαστική χειρολαβή 18, 43
Σκριπ γκαζιού 29, 87
Ντίζα συμπλέκτη 28, 20
Μπαταρία YTZ10S 116,88
Yamalube s 4 10w40 1L τεμάχια 3 από 16, 39
Υγρό αντιψυκτικο 1L τεμάχια 2 από 15, 00
Υγρό φρένων 15, 00
Υγρό αναρτήσεων 16, 81
Μανέτα τεμάχια δύο 75,00
Ελαστικά δικύκλων Michelin τεμάχια δύο (μπρος πίσω) 315
Flash κομπλέ τεμάχια δύο 75
Μετά λέει 1370 ευρώ + 24%ΦΠΑ 330 ευρώ 1.700 σύνολο.
Και η άλλη σελίδα γράφει τεχνική εργασία service 300 ευρώ, Μου έφυγαν 2000€ πώς τα βλέπετε παιδιά ήταν αρκετά πλήρωσα πολλά?

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από AndStuff »

Τα ανταλλακτικα δεδομενου οτι ειναι original Yamaha ειναι φιξ τιμες.
Θα μπορουσες να γλυτωσεις 50-100 ευρω σε μπαταρια και λαστιχα αν τα αλλαζες μονος σου (δε ξερω τι μοντελο λαστιχα εβαλες, αρα δε παιρνω και ορκο σε αυτα).
Παντως 300 Ευρω για ΟΛΕΣ αυτες τις εργασιες, θα ελεγα οτι ειναι καλα, αρα αντισταθμιζεις τα "χαμενα" απο μπαταρια-λαστιχα.

Να τη χαιρεσαι λοιπον, και να ειναι απροβληματιστη πλεον!

Άβαταρ μέλους
Kaido_with_yamaha
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ 22 Νοέμ 2021, 17:37
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Χοντρικος Υπολογισμός πληρωμής

Δημοσίευση από Kaido_with_yamaha »

Αγορίνα σε ευχαριστο από καρδιάς και σε εσένα τα καλύτερα, τα λάστιχα αυτά που ξέρω σίγουρα είναι πως είναι Michelin euro 5 2021 μοντέλο, θα σου πω αύριο αναλυτικά τι ακριβός λάστιχα είναι, από μπαταρία να κέρδιζα με το ζόρι κανένα 30 ευρώ πιστεύω, Απλά είπα επειδή θα τα φτιάξω όλα επί Ευκαιρίας ας βάλω εκεί την μπαταρία για να μην έχω κάτι να φτιάξω μετά

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες