διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Τα 600cc με καρμπυρατέρ από το 1998 εως το 2003
Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

χαιρετω την παρεα παιδια ειμαι πολυ χαρουμενος που μιλαω με παιδια τις μηχανης που μου αρεσει απο μικρο θελω να παρω τον αλλο μηνα το fzs 600 2000 μοντελο σε τετοια κατασταση που μοιαζει λες και ειναι 2010 μοντελο και δεν υπερβαλο παρα πολυ προσεγμενο μηχανιμα το εκανε ο ανθρωπος εισαγωγη απο γερμανια και τα ερωτηματα που παντα ειχα ειναι 2 3 πραματακια 1 το παλιο φειζερ με το καινουργειο σε θεμα ταχυτητας πανε το ιδιο? πως ροπιαζουν και τα σχετικα γιατι ετσι εχω ακουσει οτι πανε ισαξια 2 για την τεχνολογια που εχει φυσικα καλυτερη το καινουργειο φειζερ και ειναι με ιντζεκσιον ξερω σε τι βοηθαει δηλαδη παραδειγμα εμενα δεν με νοιαζει αν εχει ηλεκτρονικο κοντερ η καλυτερη τεχνολογια ποτε δεν με τρελλεναν αυτα ισα ισα το παλιο ποιο πολυ μου αρεσει το κοντερ εννοω και 3 σε θεμα αξιοπιστιας τα θεωρητε ισαξια σαν μηχανιματα?

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από theovivad »

Φίλε Λευτέρη καλησπέρα,

Πρώτα θα σου πρότεινα αν μου επιτρέπεις, να ασχοληθείς-διαβάσεις με/το forum θα βρεις ειμαι σιγουρος ολα οσα σε απασχολουν... εχουν κάνει φοβερη δουλειά τα παιδια...
Εγω γενικα θα σου πω οτι το fzs 600 απο το 98 εως και το 2003 εχει αλλαγες αλλα οχι πολυ σημαντικές, οσον αφορα το κινητηρα ειναι ιδια. Δες εδώhttp://fazer.gr/forumx/viewtopic.php?f=23&t=19356&sid=ff01653ed838f7f17aa90bf73e3ae954
Το ψεκαστό ειναι απο το 2004 και μετα ειναι αλλο μηχανακι...
Αξιοπιστα ειναι και τα δυο... απο ροπες χαμηλα δεν ειναι ισως το ιδανικο... στα ψηλα τα πιανει τα λεφτα του και με το παραπανω...
Ψαξου στο φορουμ φιλε... τα εχει όλα!!!

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

γεια σου φιλε μου σε ευχαριστο πολυ που απαντησες ναι καλα λες θα κοιταξω ολλω το βραδυ σημερα το site να δω τα παντα γιαυ την την πανεμορφη μηχανη βιαστικα να ποσταρο χωρις να δω οτι υπαρχουν απαντησεις γραμμενες αν θελει και παλι καποιος να γραψει και δεν βαριεται οκ καθε πληροφορια δεκτη

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από lyon »

εγω θα σε στεναχωρησω λιγο,
μετα απο πολλα χρονια εμπειριας με fazer τοσο απο το δικο μου οσο και απο αλλων της λεσχης μας,
θα σου προτεινα να δωσεις κατι παραπανω και να βρεις να αγορασεις ενα fz6 απο 2004 και μετα.
Οι λογοι περιληπτικα:
Η διαφορα του παλιου με το νεο, ειναι η μερα με τη νυχτα. Απο το fz6 αλλαξε σελιδα η yamaha
σε τεχνολογια , γεωμετριες κλπ
Ειναι το καλυτερο και πλεον απροβληματιστο Fazer,
αντιθετα το fzs600, 16 χρονων μηχανακι πλεον, ολο και καποια τσιμουχακια βαλβιδων θα εχουν ξεραθει
και θα τσιμπαει λαδακια, ολο και θα ζηταει το μηχανακι. Δεν ειναι μονο η εξωτερικη εμφανιση
που μπορει να δειχνει την κατασταση μιας μοτοσυκλετας.
Σκεψου και ρωτα.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

σε ευχαριστο φιλος του 2004 και μετα φιλε ανεβαινει πολυ μετα παει 2000 και βαλε αλλα οπως ειπες καλυτερα να μαζεψω κατι παραπανω και να παρω αυτο αλλα αληθεια ρε φιλε δεν με νοιαζει ουτς οτι εχει καλυτερη τεχνολογια ουτς οτι εχει injection ας δεινω λιγα λεφτα παδαπανω για καθαρισματα καρμπιρατερ τωρα για τα προβληματα στις τσιμουχες και τα σχετικα ειναι λιγο θεμα αλλα δεν ξερ. πως μπορει να ειναξ μπορει και να ειναι σε καλη κατασταση μπορει και οχι θα το μαθω οταν το παρω δεν θελω να στραβωσουν πολυ εδωμεαα με τις επαναστατικες και περιεργες αποψεις που εχω αλλα ποτε δεν ημουν φαν τις εξελιξεις και τις τεχνολογιας κινητο εχω ενα φθηνω με 60 ευρω αχρωμο και εδω που μιλαω εχω ενα ταμπλετ τις πλακας για να κανω ισα ισα την δουλεια μου παντα απο μικρος πιστευα οτι η πολυ τεχνολογια δεν ειναι καλο πραγμα οσο ποιο απλο και χωρις μεγαλη τεχνολογια σε οτινδηποτε σε κινητα ταμπλετ μηχανες τοσο μικροτερες και η φθορες κατα την γνωμη μου και αυτο θα το πιστευω παντα στην ζωη μου σεν προκειτε να με αλλαξει ο θεος ο ιδιος σε αυτη την αποψη εχουμε ενα town mate παρα πολλα χρονια με τεχνολογια 0 και δουλευει εδω και 25 χρονια ρολοι αυτα παιδια πολλα ειπα ξερω

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από theovivad »

Θα συμφωνήσω μαζί σου lyon σχεδόν σε όλα... και περισσότερο στο ότι απο το 2004 και μετά μιλάμε για άλλη μοτοσικλέτα. Είναι αντικειμενικά αποδεδειγμένο και αποδεκτό.
Τώρα αν σε κάποιον αρέσει το παλιό fazer (98-2000 -2003) είναι υποκειμενικό. Πολύ ωραία μέχρι εδώ πιστεύω ότι συμφωνούμε.
Ίσως είμαι απο τους λίγους, και ταυτόχρονα τυχερός... δεν ξέρω. Αλλά αγόρασα το δικό μου fazer 2000 μοντέλο σε κατάσταση εξωτερική -για τα δικά μου δεδομένα- σχεδόν απαράδεκτη... Και για "τιτίζη" άνθρωπο όπως μου λέει και ο μηχανικός μου αυτό ήταν απαράδεκτο. Ο κινητήρας του όμως φανέρωνε πως η μηχανή ήταν άπλα και μόνο εξωτερικά παρατημένη... διασταύρωσα κάποια στοιχεία για τον προκάτοχο της και για την μηχανή (άλλο ενα καλό της επαρχίας...λίγοι κ γνωστοί) και έτσι αποφάσισα. Ένω παράλληλα έβλεπα ενα fzs6 2004 κουκλί απ έξω άλλα το παλικάρι έμαθα ότι το "έστηνε".
Το χιλιοσυζητημενο θέμα περί αγοράς μεταχειρισμενης θίγω λίγο... και δεν συνεχίζω... Κλείνοντας λέω πως μπορεί όντως η κατάσταση που λέει ο Λευτερης να είναι όντως καλή και ν αξίζει... Οσο για τις διαφορές (επί του θέματος) είναι πασιφανής Λευτερη... Ο,τι σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

σε ευχαριστο φιλος εμεις θα εχουμε την ιδια μηχανη και ιδιο μοντελο ασχετο ηταν αυτο αλλα ειμαι τυπος που δεν αλλαζω αποψεις και γνωμες ευκολα αλλα παρολα αυτα εδωμεσα οσοι ειστε ολλοι ξερετε 10000 παραπανω πραματα απο μενα το μονο που λεω εγω σε σας και σε ισαγογικα σας αντιλεγω ειναι απλα οτι η τεχνολογια δεν με ενοιαζει ποτε κατα τα αλλα οκ το φειζερ απο το 2004 και μετα ειναι ενα βημα μπροστα οκ αποδεχτω και συμφωνο παιδια :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από jskf16 »

Δε μας λες ομως πως θες να τη χρησιμοποιησεις , γιατι αν βαλει καποιος προσεκτικα τα ερωτηματα σου και τις αντιληψεις σου (δε στραβωνουμε :wink: ) δε ταιριαζουν :roll: +:Think=+::-k , πολυ πιθανο και εμενα παπακι να εισαι μια χαρα.Ουτε οικονομικα ξεφευγεις ουτε τεχνολογικα , αν και τα παπακια σημερα ειναι και αυτα αναβαθμισμενα.

Κοιτα και οι αλλοι ρωτουσαν περι αγορας μηχανης χωρις ή μη abs , το οποιο ειναι αναντικαταστατο και δε μπορουμε να ιδοπεδωνουμε τα περι τεχνολογιας.Γενικα ολα χρειαζονται με μετρο και πανω απο ολα με σωστη χρηση.Απο εκει και περα κατι τετοιες εισαγωγες γινονται επειδη γνωριζουν οτι στις εκει χωρες οι συγκριμενες μηχανες θα τρωνε <<πορτα>> σε λιγο , αν δε τρωνε ηδη.Επειδη δε θα πληρουν τα Euro 4 & 5 ως προδιαγραφες και ουτε τα περι ασφαλειας (abs).Δε θα μπορουν να πουληθουν και ουτε πινακιδα να βγαλουν.Θα γινει και στην Ελλαδα....
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

οχι και παπακι φιλος εβγαλα διπλωμα για απεριοριστα κυβικα και να παρω παπακι οπως λεει και η βανδη απαπα γιατι το θελω για κανα ταξιδακι σερρες μιας και που εμαι μισως απο εκει βολτες καλοκαιρακια με φιλους και οταν θελω να το πατισω να νοιωθο γκαζι τωρα 26 χρονον με παπακι δεν λεει παπακια εχουν τα 15χρονα φιλτατε τι εχεις να πεις εσει για το fzs το οποιο μου αρεσει πολυ για τους λογους οπως οτι εχει μεγαλο κοντερ και μονο που το βλεπεις οταν οδηγας χαιρεσαι το οτι ειναι ποιο βαρδια μηχανη απο το καινουργειο μοντελο και καθεσε ποιο βολικα το οτινειναινποιο βαρια μηχανη και κραταει καλυτερα στις στροφες και στα κρατηματα το οτι βαζεις μια akrapovich συγκεκριμενα που θελω να βαλω και βλεπεις ολλω τον λεμο με την εξατμισει σου δινει μια αλλη ομορφια στην μηχανη πεσμου εσει την δικη σου γνωμη οποια ειναι αυτη να τονισω οτι φυσικα το καινουργειο ειναι μια πολυ ποιο ομορφη μηχανη απο την παλια σιγουρα σε αυτο πανω δεν μπορω να πω κατι και εχει και τεχνολογια abc εχω ακουσει οτι το παλιο φειζερ εχει καλυτερα φρενα αλλα δεν το πιστεψα αυτο δεν μπορει ποιο παλια μηχανη να εχει καλυτερα φρενα εχει ποιο δυνατα φωτα το καινουργειο αυτα ειναι οσα γνωριζο στις διαφορες αυτον τον 2 μηχανων ααα και οτι το fzs εχει thudercat μοτερ ενω το fs6 tou 2004 R6 με τις διαφορες καρμπιρατερ και αλλαγει σε injection που σημαινει ενεση στα ελληνικα αυτα ειναι ολλα οσα ξερω

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από theovivad »

leuteris1990 έγραψε:σε ευχαριστο φιλος εμεις θα εχουμε την ιδια μηχανη και ιδιο μοντελο ασχετο ηταν αυτο αλλα ειμαι τυπος που δεν αλλαζω αποψεις και γνωμες ευκολα αλλα παρολα αυτα εδωμεσα οσοι ειστε ολλοι ξερετε 10000 παραπανω πραματα απο μενα το μονο που λεω εγω σε σας και σε ισαγογικα σας αντιλεγω ειναι απλα οτι η τεχνολογια δεν με ενοιαζει ποτε κατα τα αλλα οκ το φειζερ απο το 2004 και μετα ειναι ενα βημα μπροστα οκ αποδεχτω και συμφωνο παιδια :D
Η τεχνολογία είναι εξελίξιμη Λευτέρη, μοντέλα του 2000 είναι πιο εξελιγμένα τεχνολογικά από μοντέλα του 1990, και τα του 2010 μακράν πιο εξελιγμένα, και φυσικά αυτό συμβαίνει σε πολλά πράγματα και είναι καλό. Ίσως αυτό που εννοείς είναι οτι το ποσό που θέλεις ή μπορείς να διαθέσεις για την αγορά ενός fazer είναι κοντά στα μοντέλα του καρμπιρατέρ. Και αυτό είναι σεβαστό.
Αν είναι έτσι μην το ψάχνεις στις διαφορές... υπάρχουν και είναι και πολλές. Τσέκαρε καλά την μηχανή πριν την αγοράσεις :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ξεκινησα αυτη την συζητησει εχθες για εναν απλο λογο να δω αν υπαρχει κανεις που να βλεπει τα πραματα οπως εγω δηλαδη να του αρεσει ποιο πολυ το παλιο μοντελο αλλα βλεπω οτι ολλοι εδωμεσα αγαπατε την τεχνολογια δεν με πειραζει αυτο φυσικα οπως ειχα πει και πριν αν μου αρεσει κατι δεν με αλλαζει ο θεος ο ιδιος τωρα μου εχετε πει τις διαφορες που εχουν και ευχαριστο γιαυ το αλλα απο αυτους τους λογους δεν με ενοιαζε κανεις οχι φιλος δεν εχω θεμα με τα λεφτα εχω στην ακρει 2400 ευρω απλα δεν θελω εγω να αγορασω το καινουργειο αν το ηθελα θα το αγοραζα γιατι πολλυ απλα δεν μου αρεσει σαν μηχανη η καινουργεια για ολλους εκεινους τους λογους που λεω πανω ειναι λες και με το ζορι πρεπει να παρω το καινουργειο αφου δεν μου αρεσει το μονο που μου αρεσει ποιο πολυ ειναι ποιο ομορφο το καινουργειο ειναι αληθεια αυτο μολις το παρω γιατι ο ανθρωπος το εχει φουλ μαμα μετα βαζω και μια akrapovich και φενεται κουκλι μονο που θα την βλεπω ολοσωμη επαναλαμβανω ολοσωμη θα χαιρεται το ματι μου τις διαδορες που λες εσει εχει καλυτερη τεχνολογια δεν με νοιαζει ουδης ειναι ψεκαστο δεν με νοιαζει ουδης εχει abc παλι δεν με νοιαζει ουδης το να δωσο παραπανω λεφτα για συντηρησει τις μηχανης δεν λυπαμαι τα λεφτα θα τα δινω γιατι ξερω οτι εχει ποιο πολλα πραματα που θελουν συνεχεια συντηρησει

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από theovivad »

Φίλε Λευτέρη,
νομίζω ότι ο τίτλος του θέματος σου αφορά τις διαφορές μεταξύ του fazer με καρμπιρατέρ και του ψεκαστού... δεν αφορά το πως βλέπει ο καθένας μας το θέμα της τεχνολογίας και κατά πόσο του αρέσει το ένα μοντέλο ή το άλλο... δεν ρώτησες για κάτι τέτοιο... απλά τοποθετηθηκες πως δεν σε τρελαίνει η τεχνολογία... Οκ... Σεβαστό.

Τώρα... έθιξα το χρηματικό διότι στην 3η σου απάντηση αναφέρεις πως τα μοντέλα από 2004 και πάνω ανεβαίνουν στην τιμή πάνω από τα 2000 (προφανώς ευρώ εννουσες).

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ναι φιλος λεφτα εννωουσα ομως αν μου αρεσε και εμενα πραγματικα πολυ περρισοτερο το κανουργειο θα το επερνα δεν θα σκεφτομουν τα λεφτα εχω χασει 100σταευρα στην ζωη μου για βλακειες απλα το αναφερα για να δειξω οτι το καινουργειο ειναι αρκετα ποιο ακριβο νταξει παιδια εχω αποφασισει ετσι και αλλιως τι θα παρω ευχαριστο ολλους εκ το πρωτερον το site που εχετε φτιαξεινειναι και το πρωτο :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από SoR_gr »

Λευτέρη, σαν διαφορές, είναι η μέρα με την νύχτα όπως είπαν. Επίσης 16 χρονών μοτοσυκλέτα θα πρέπει να είναι σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση απο θέμα συντήρησης ώστε να μπορέσεις να την ευχαριστηθείς 100%. Αν δεν είναι έχει γίνει καλή συντήρηση ή αν την πάρεις και δεν της κάνεις μια καλή προληπτική συντήρηση και κάθε 3 και λίγο σου βγάζει κάποιο θεματάκι, δεν θα την ευχαριστηθείς.

Ένας εύκολος τρόπος να το αποφύγεις αυτό είναι να πας σε πιο καινούριο μηχανάκι. κακά τα ψέματα , ότι πληρώνεις παίρνεις απο άποψη ποιότητας.

γενικότερα απο αυτά που γράφεις (χωρίς παρεξήγηση) απλα καταλαβαίνω οτι θέλεις πάρα πολυ να πάρεις μοτοσυκλέτα και μάλλον είσαι πολύ κοντά. Σαν κάτοχοι μοτο θέλουμε να σου περιγράψουμε την άποψη μας και να σε προενημερώσουμε για κάποια προβλήματα που μπορεί να προκύψουν κατα καιρούς. Εφόσον σου αρέσει πολύ και πιστεύεις οτι νεώτερο μοντέλο δεν το χρειάζεσαι , φρόντισε να πάρεις μοτοσυκλέτα που να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα συντηρημμένη.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
leuteris1990
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2016, 15:21
Model: FZ6
Model year: 2000
Επικοινωνία:

Re: διαφορες του παλιου fazer που ειναι μεχρι το 2003 με το καινουργειο

Δημοσίευση από leuteris1990 »

ενταξει φιλος θα σσας ακουσω βλεπω οτι ολλοι λετε να παρω το καινουργειο θα σας ακουσω και θα κοιταξω το καινουργειο δεν μπορει ολλοι να εχετε αδικο και εγω δικειο μαλλον αφου το λετε ολλοι ολλοι θα κοιταξω το καινουργειο τελικα δεν οιστευα να αλλαζα αλλα αφου το λετε ολλοι η εμπιρια κου ειναι μιδενικη :)

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “FZS600”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης